Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напук на стихиите – кайтсърф над заснежените поляни в България

4
Снимка: Румен Сарандев, БНР- Варна

Макар и бедствена, обстановката понякога предполага разнообразие, което само хората с повече адреналин в кръвта могат да си позволят. Тодор Делиев е един от тези търсачи на силни усещания, който вдъхновен от заснежените поляни над варненското село Доброглед, се впуска в сноукайт приключение.

Докато обикаля бедстващите вследствие снегонавяванията и ураганните ветрове североизточни български села, екип на БНР- Варна съзира на една поляна човек, който помпа своето съоръжение:

Тодор Делиев

"Това е кайт, казано на български - хвърчило. Използва се при вятър и с него могат да се карат ски и сноуборд при подходящи условия – обяснява Тодор.– Сега условията са прекрасни, има сняг, аз съм си намерил една чудна поляна и ще покарам. Лятото пък се практикува във водата със сърф"- обяснява сънародникът ни, който се радва на подранилата зима, тъй като преди година условията за снежни спортове бяха оскъдни.


"Миналата година нямаше никъде сняг, чудех се къде да карам и сега приятно се изненадах да завали още в ноември, а тук, около Варна направо е приказка."

Слънчево време, сняг и подходящ вятър са трите условия, за да се впусне човек в сноукайт приключение – обяснява Тодор, екипирайки се да се понесе с вятъра. В България изобилства от подходящи места за практикуване на този сравнително нов спорт. Има си и специална фейсбук общност на практикуващите това екстремно изживяване, което не е лишено и от рискове:


"Има малка опасност в това как ще литне хвърчилото, тъй като съм още начинаещ, не съм професионалист, но в момента в който се вдигне и има подходящ вятър, започвам да "яхам вятъра" и да карам"- обяснява Тодор.


А поляните на варненското с. Доброглед често са обект на кайтсърфистите. Там е ветровито, но и равно, което ги прави удобни да се кара сноуборд в комбинация с хвърчило. Необходимо е добро оборудване и желание за този спорт – разказа Тодор. Разбира се и адреналин. 

Интервю: Нина Милошевич, БНР-Варна

Редактор: Елена Каркаланова

Снимки: Румен Сарандев


По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 38

В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..

публикувано на 13.02.25 в 12:00
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната обсъжда в Брюксел дългосрочната подкрепа за Украйна

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..

публикувано на 13.02.25 в 06:35

Климатологът проф. Георги Рачев: Състоянието на въздуха ни прави равни

Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..

публикувано на 13.02.25 в 06:10