Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Босилеград върнаха конфискувани български книги

Снимка: БТА

Дирекцията на полицията във Враня и Полицейският участък в Босилеград са върнали в офиса на Културно-информационен център "Босилеград“ отнетите при обиск на 8 ноември 23 бройки от книгата "Елегия за Краището“ на Едвин Сугарев. Висшият съд във Враня все още не се е произнесъл по предварителното производство срещу ръководителя на центъра Иван Николов, към когото е повдигнато обвинение в предизвикване на национална омраза. Тези случаи и недопускането на Сугарев да пристигне в Босилеград за представянето на книгата, както и положението на българското малцинство стана причина за "сериозен разговор“ на президентската среща между Вучич и Радев, състояла се преди дни в Ниш, предава БТА.

По този повод президентът Румен Радев заяви, че недоразумения като "арестувани книги“, няма да способстват за европейския път на Сърбия и че е получил гаранция от президента Вучич този въпрос да бъде решен. Според Вучич това били "дребни, по-малки проблеми“, така че това "както и всички други неща“, щели да бъдат решени.

Действията на сръбските власти от 8 ноември предизвикаха остра реакция на България. Сръбският посланик в София Желько Йович бе извикан за обяснения в Министерството на външните работи на Република България, а българският посланик в Белград внесе демарш в сръбското Министерство на външните работи и поиска обяснение и извинение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05