Преди дни екип на Радио България посети Рим, за да се срещне с представители на българската общност там. Разговаряхме с различни българи – хора на изкуството, журналисти, преподаватели, но също така и с представители на най-масовата част от сънародниците ни на Ботуша – заети в хотелиерския бранш, почистването и грижата за възрастни и болни хора.
Бъдни вечер по български в Рим си организираха членовете на културна асоциация "България". Създадена преди повече от 2 десетилетия, за да подпомага сънародниците ни, които отиват да търсят препитание в Италия, днес организацията им съдейства, когато се наложи, а като се зададат празници – организира и тържества. Такъв е случаят с коледния празник в един римски ресторант, където екипът на Радио България беше поканен от председателя на Асоциацията Мариан Русинов. Отивайки на място, заварихме десетина българи в носии, които правеха последна репетиция за сценката, с която да представят родните празнични традиции.
Някои от тези сънародници играят народни танци в Рим, като част от танцова трупа "Дунав". Четирима мъже и десетина жени се изявяват на представленията, които българите създават за своите сбирки, а също така представят на площадите в Рим. Носиите за танцовата трупа към Асоциацията са направени саморъчно, казва ми с нескрита гордост Мариан Русинов.
Всяка година на Коледния си празник те разиграват обредната традиция, характерна за различни региони на страната, като тази година акцентът е върху добруджанския край.
"Освен от спомени от детските години, добавяме и елементи, които сме открили в информация за традициите в интернет. В празника се включват около 60 човека, има и италиански граждани, идва и една строителна бригада, в която има и румънци. Направили сме трапеза, характерна за Бъдни вечер, с 12 постни ястия, питка с паричка" – обяснява ни Мариан Русинов.
"Ние сме си българи в кръвта – където и да отидем по света, аз специално съм бил и в Лондон, и в Прага, ни подтиква патриотизмът. Ние сме патриоти, българи, далеч от семействата си и като празнуваме тези наши празници, поне мъничко се приближаваме към Родината. Носталгията ни кара да празнуваме", обяснява ни Виктор Борисов, който от близо две десетилетия работи в чужбина, а от 17 години е в Рим, където в момента е рецепционист в хотел.
В свободното си време посещава репетициите на фолклорната ни трупа, а на коледното тържество с гордост влиза в ролята на коледар с гега и ямурлук.
Хората, които се събират на празниците, организирани от асоциация "България" във Вечния град са с различни професии, обяснява ни Виктор, който не скрива, че ще поработи още няколко години в Италия, а като навърши възраст за пенсия ще се върне във Видин, откъдето е тръгнал пътят му в странство.
Повечето от българките в Рим се грижат за възрастни хора, работят по хотели, ресторанти, в сферата на чистотата. Сред тях е и 53-годишната Весвие Ясим от Велико Търново, с която се запознахме на коледния празник в италианската столица. Работата ѝ не е лека, но пък усмивката не слиза от лицето ѝ, особено когато говори за своята мечта – да отвори собствен бизнес с къщи за гости в Италия.
Весвие е една от самодейните актриси, включени в сценката с коледната традиция – срещнахме я облечена в носия, със забодена китка в косите:
"Живея в Италия от 18 години и Мариан, който представя прекрасната ни държава България, всяка година ни облича в българска носия и прави най-хубавите празници – възхищавам се на това, което прави за нас, българите. Няма нито един пропуснат празник, свързан с България, и винаги организира нещата с усмивка и голямо желание – казва Весвие по адрес на председателя на Асоциация "България". – Аз съм родом от Шумен, после станах болярка и дойдох ей така случайно, да кажем, към Италия. Започнах работа в хотелите като супервайзър, след това бях водеща на група от още 4 работнички и организирахме почистването на 22 апартамента, които се дават под наем, но се случи пандемията от Covid-19 и се наложи да затворим. Сега почиствам офиси, но мисля да си направя мой бизнес и ще успея!" – казва Весвие Ясим.
Признава, че пътят ѝ, макар и труден, продължава в Италия. "Който не е бил в чужбина, не е тръгнал сам, си мисли, че е шега. Но за да бъдеш в чужбина първо трябва да пребориш себе си, след това да направиш и всичко останало. Това става с голямо желание", сподели пред Радио България Весвие Ясим.
Вижте още:
Снимки: Елена Каркаланова, Facebook / Marian Rusinov
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..
Български информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1 декември, съобщи БТА. Книжката е налична в САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия и Япония, където е..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..