Австрийското правителство е съгласно да обсъди през 2024 г. премахването на проверките за български и румънски граждани и по сухопътните граници на Шенгенското пространство, при условие че България и Румъния изпълнят 5 ангажимента. Това пише в изявление към решението на Европейския съвет от 29 декември за отваряне на въздушните и морските граници на Шенген за двете страни. Документът от две страници е публикуван във вестника на ЕС.
Австрия заявява, че иска европейската гранична агенция да има "поне 3 пъти" по-голямо присъствие на българо-турската граница. "Фронтекс" трябва да засили присъствието си и по българо-сръбската граница, а Еврокомисията да финансира високопроходими машини, дронове и системи за наблюдение. Иска се засилване на граничния контрол между България и Румъния. София и Букурещ се съгласяват за пълно изпълнение на Дъблинския регламент за мигрантите. Допускат се внезапни проверки на австрийските летища за пристигащите от България и Румъния. Виена настоява и за обща дискусия в ЕС за функционирането на Шенгенското пространство.
Решението на Съвета на ЕС от 31 декември за влизането на България и Румъния в Шенген е от само два члена. Вторият е за визите за краткосрочно пребиваване, издадени до 31 март 2024 г. от България и Румъния за чужденци. Валидността им не се прекратява на датата на влизането в Шенген и с тях може да се преминава транзитно през другите шенгенски страни или да се остава на тяхна територия, но не повече от 90 дни в рамките на 180 дни. Това беше веднага посочено от британски медии като една от загубите за британците. Някои от тях са редували пребиваване в Гърция и в България, като ги редуват. Но вече на 90-я ден ще трябва да напуснат шенгенското пространство.
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт. Редовно работи..
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..
Една азбука, едно послание към Европа и много хипотези – глаголицата е ключ към нашето наследство и национална идентичност. По повод 1170-годишнината от..
Трети пореден ден София ще остане без наземен транспорт, съобщи на фейсбук страницата си Центърът за градска мобилност. След няколкочасова среща със..
Служители на ТЕЦ "Марица изток 2", членуващи в КНСБ и КТ "Подкрепа", излязоха на мълчалив протест в знак на солидарност със служителите на Българското..