Как изглежда България от Рим? Този въпрос зададе екип на Радио България на наши сънародници, които от дълги години са свързали съдбата си с Италия и с един от най-красивите градове в света. В 14-минутното ни видео „Българи от Вечния град“ разказваме за връзката с „корена“ и как българите осмислят националната си принадлежност в една съвсем различна културна среда.
Вижте видеото „Българи от Вечния град“. Субтитрите могат да бъдат преведени автоматично от настройките в долния десен ъгъл.
От хора на културата – журналисти, преподаватели, режисьори, до редовия рецепционист в хотел – всеки по свой начин е успял да се интегрира в местната общност. Въпреки това определящо за него се е оказало съхранението на българското самосъзнание, става ясно от видеото. Повечето събеседници твърдят, че в Италия се знае и се говори твърде малко за страната ни, макар че има с какво да се похвалим, особено в областта на културата.
В това отношение се разчита и на новите поколения българчета. Според културолога Венета Ненкова, е изключително важно тези деца да посещават българските училища на Ботуша, за да поддържат емоционална си връзка с далечната родина и един ден да продължат да работят за България.
Вижте още:
Интервюта: Венета Николова, Елена Каркаланова
В Областния център за българска култура в украинския Болград, на 18 януари (събота), ще се състои консулски прием на граждани. Това съобщиха във Фейсбук страницата си от Културния център. Събитието се организира от представители на Генералното..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..
Българското училище "АзБуки" в белгийския град Гент ще даде открит урок за своите ученици и техните родители, посветен на българските народни носии и шевици. В занятието, което ще се проведе на 22 януари, ще се включи и фолклорната група "Здравец"..