Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вижте тези спиращи дъха кадри от Средновековната крепост Асара в Източните Родопи

Снимка: Скрийншот

Община Момчилград публикува тези дни уникални кадри, които предизвикаха голям интерес в социалните медии. Видеото, заснето от дрон, представя от птичи поглед загадъчната средновековна крепост Асара, разположена в района на родопското село Ралица.


Останките от крепостта датират от ХІ-ХІІ век. Те се издигат върху праисторическо скално светилище с гробница. На територията на крепостта е изсечен и жертвеник с трапецовидна форма. Все още се забелязват щръкналите руини на две големи кули, които някога били свързани помежду им посредством прокаран в скалите проход. В едната кула има следи от жилищни помещения и от параклис. Археолози откриват и безценни медальони от кост, които са били елементи от икона, украсена със златен обков.

Вижте видеото:

Според проучвания, в Източните Родопи са били осъществени едни от първите опити за рудодобив в тази част на Балканския полуостров. В землището на близкото село Звездел са открити рудни галерии, подобни на тези от подножието на връх Асара.

От върха, където са разпилени останките от някогашната твърдина, се разкрива безбрежна гледка към Източните Родопи и към най-високия им връх "Стръмни рид“ с надморска височина 960м.

В близост до крепостта Асара пък се намира водопад Боялък. Височината му е около 25 метра. В каньона, който се образува след водопада могат да се наблюдават изключително интересни скали.

Крепостта Асара в община Момчилград не е единствената твърдина в България, носеща това име. Думата „асар“ произлиза от арабско-турското название “хисар”, “хисарлък”, или в превод - крепост, укрепление, каменна грамада. Затова по земите ни се срещат много крепости с тези названия.

Вижте още:

Автор на видеото: Tencho Petkov Photography

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Днешната църква „Св. Климент и Пантелеймон“ в Охрид, в която се съхраняват мощите на св. Климент Охридски

Църковен календар – 27 юли 2025 г.

На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и   Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети великомъченик Пантелеймон живял в Никомидия в края на III и началото на IV век и бил придворен..

публикувано на 27.07.25 в 06:00

Триъгълна кула отпреди 1800 години е открита край София

Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато  София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век разкриха младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от..

публикувано на 26.07.25 в 09:25

Църковен календар – 26 юли 2025 г.

На 26 юли светата Църква чества паметта на света първомъченица Параскева Римлянка и светите свещеномъченици Ермолай, Ермил и Ермократ Никомидийски. Света мъченица Параскева била единствена дъщеря на християнски родители . От ранна..

публикувано на 26.07.25 в 06:00