Правителството предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, в специалности с държавна субсидия. Това ще улесни достъпа до висше образование, независимо от социалния и финансов статус. Ще подпомогне и демографската политика. Заради голямата разлика в таксите за различните университети, териториалното разпределение на студентите и по специалности е неравномерно. От друга страна, редица европейски държави предлагат безплатно висше образование, с което привличат част от българските гимназисти. Премахване на таксите ще направи българските висши училища по-привлекателни при избора на житейски път в чужбина, или в България, пише в мотивите за предложението. Разходите за обучението ще бъдат осигурявани от държавата. За да се случи това обаче, трябва да се приемат промени в Закона за висшето образование, които, по думите на премиера Николай Денков, ще бъдат качени днес за обществено обсъждане.
Необходимата сума за безплатното висше образование се изчислява между 120 и 150 млн. лева годишно. Тези средства са осигурени още от втория семестър на тази академична година 2023 – 2024 г., уточни премиерът пред журналисти в Министерския съвет, съобщава БТА.
Общият брой записани студенти в държавните висши училища през 2022/23 г. са 188 194, докторантите са 6 259 души. Подобна е бройката и за тази година, информира премиерът Денков.
Таксите за платено обучение в държавните и частните висши училища остават.
Целта е да няма умен младеж в България, който иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси, посочи Денков. По думите му, тези мерки трябва да бъдат допълнени и с мерки за още по-стриктно спазване на критериите за качество. Образованието винаги е било национален приоритет, а с последните промени в Конституцията е обявено за национална ценност, допълни премиерът Денков.
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..