Районът на Хасково е осеян със свидетелства от хилядолетното му минало, а най-интересните археологически находки са изложени в Регионалния исторически музей на града. Богатият му фонд предлага артефакти от различни исторически пластове – през антично минало и етнографска колекция, до експозиция на тема "Хасково и хасковци през ХХ век". Музеят се посещава от много ученици, но все още градът сякаш не е достатъчно популярен сред туристите. "Причината е липса на реклама и неразвитата туристическа инфраструктура. За сметка на това, музейният център в село Александрово и прилежащата към него Александровска гробница са известни в цяла България и в чужбина" – казва Веселина Узунова, главен уредник на отдел "Най-нова история на България" в интервю за БНР "Христо Ботев".
Узунова е също така сценарист на документалната поредица "Загадки и истории в музея" с режисьор и оператор Николай Скерлев и автор на музиката – хасковския композитор Данаил Петков.
"Това е сериен документален филм, посветен на културното историческо наследство на хасковския край. В рамките на 10 епизода с 20 подбрани теми ние разказваме различни истории, свързани с даден експонат от нашата експозиция чрез исторически възстановки, документални източници и приятна авторска музика" – обяснява Веселина Узунова.
Една от темите, които сценаристът представя, е озаглавена "Непокорните Шишмановци" и е посветена на известния хасковски род от XIX век. Къщата на Христодул Вълчев Шишманов, допринесъл за културно-просветните процеси в града, скоро ще бъде отворена за посетители след като около 30 години е била затворена, споделя Узунова. И още за документалния проект:
"По-съществените теми, които мога да очертая са посветени на Узунджовския панаир и църквата - джамия, древния култов комплекс "Глухите камъни", единствения нимфеум в България при село Каснаково и др. Имаме филмче, посветено на световноизвестната българска цигуларка Недялка Симеонова, като и на талантливия тенор Аспарух Лешников. Представяме Александровската гробница, но през погледа на нейния откривател, покойния д-р Георги Китов. Имаме и етнографска тема за ролята на жената през различните епохи, която е изпълнена с красота, а също и тема за крепостта "Свети Дух" от II в. в курорта Минерални бани. Проследяваме историята на първия Паметник на незнайния войн на централния площад в Хасково. Имаме и филмче за скалните църкви при село Михалич и село Маточина, Свиленградско, които са изключително интересни, но все още неизвестни за по-приключенски настроените туристи" – разказва Веселина Узунова.
Голяма част от цитираните по-горе забележителности и личности, свързани с Хасковския край, са добре познати на приятелите на Радио България от серията интервюта, пътеписи, снимки и видеа на нашите репортери. Вижте някои от тях:
Филмовият проект "Загадки и истории в музея" е реализиран чрез европейски финансов механизъм с партньорството на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Къде и кога може да се видят филмчетата?
"Поредицата се излъчва от местната телевизия. Всеки епизод ще бъде достъпен за гледане в Кирковото училище – още един обект, който предстои да бъде открит през месец април. В уютна обстановка там всеки ще може да гледа серията, която пожелае. Някои серии ще бъдат качени в интернет, но не всички " - казва Веселина Узунова. За финал тя кани хората, които имат желание да се впуснат в едно пътешествие в миналото, да заповядат в Регионалния исторически музей - Хасково.
Съставил: Венета Николова /по материал на Мария Мира Христова от БНР-"Христо Ботев"
Снимки: БТ, Регионален Исторически Музей - Хасково, БГНЕС, visithaskovo.com
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата на нашенския продукт е придружена от мащабна рекламна кампания и името на родопското село бързо..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение е внесено в Регионалната инспекция за опазване на околната среда и води – София от компанията..