“Светът стене - World groans” – това име избират три млади египетски художнички за своята изложба с живопис и графика, която представят днес в изложбените зали “Рафаел Михайлов” във Велико Търново.
Шахенда Таалаб, Рехам Сакар и Рехам Ахмед са възпитанички на Helwan university в Кайро, но част от обучението си прекарват в България по програмата за академичен обмен “Еразъм“. Именно като студентки във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университетте решават да направят изложбата.
“Създадените специално за експозицията творби разкриват емоциите, гледните точки на авторките, правейки ни съпричастни на копнежа за мир на младия, изпълнен с надежда човек”, казва доц. Анастасия Тонкова от ВТУ.
От своя страна, художничките разказват за мисията си да се придържат към корените. “По този начин изразяваме чувствата си чрез изкуството, пожелавайки световен мир”, заявяват те, засягайки вълненията, които са болезнени за света, разкъсван от жестоки военни конфликти.
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища..