Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи, румънци и молдовци заедно представиха в Брюксел мартеницата

Снимка: facebook.com/acbenbelgique

Българската културна асоциация в Брюксел бе домакин на тържество в чест на мартеницата, заедно с представители от Румъния и Молдова. Събитието на 18 февруари е второ издание, посветено на символа на пролетта, обединяващ трите страни. На щандове бяха представени мартеници, различни сувенири и вина.

Председателката на Българската културна асоциация в Белгия Таня Станева каза пред БНР: "Препълнихме залата, нямаше къде да седнат хората…Хубаво е, че този пресукан бял и червен конец може да свърже толкова много народи. Какво по-хубаво от това?".


Ренте Елена от Румъния благодари на България, че организира празника на обединяващата традиция. Има, разбира се и разлика. Тя е в думата, с която в Румъния и Молдова наричат мартеницата – марцишор. "Марцишорът носи щастие и в края на месеца я връзваме на дръжката на цвете. Но белият и червен конец ни обединява всички", казва Ренте Елена.


Надя Неве от Молдова допълва, че според тяхната традиция червеното е символ на огъня, любовта и борбата, а бялото – на чистотата, пролетта и обновлението: "Много ми беше интересно да чуя, че легендите при различните народи са съвсем различни, макар да символизират едно и също".


Присъстващите дечица продаваха изработени от тях мартеници, като събраните средства ще бъдат дарени на центъра за терапевтична подкрепа на деца с увреждания във Варна "Карин дом", съобщава кореспондентът на БНР Ангелина Пискова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите"

С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..

публикувано на 13.11.24 в 17:45
Селището Солана, Валенсия, 30 октомври 2024 г.

Заради дъждове и лошо време българи бяха блокирани на летището във Валенсия

По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...

обновено на 30.10.24 в 17:54
Милена Селими и Георги Господинов

Романът "Времеубежище" на Георги Господинов вече и на албански

Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..

публикувано на 30.10.24 в 10:20