Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем нови дестинации сред 100-те национални туристически обекта

Епископската базилика на Филипопол в Пловдив
Снимка: БГНЕС

Епископска базилика на Филипопол и късноантичната сграда „Ейрене” в Пловдив вече са част от 100-те национални туристически обекта в България. Това реши Координационният съвет на Националното движение „Опознай България - 100 национални туристически обекта”. В заседанието участваха министърът на културата Кръстьо Кръстев, зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева и председателят на Туристическия съюз Венцислав Венев.

Разгледани са 14 кандидатури, 7 от които са одобрени. Сред тях са Синагогата в София, Историческият музей в Стрелча, Националната обсерватория "Рожен" и Музеят на родопския карст в Чепеларе, Античната митница „Димум” при лагер „Белене” и Историческият музей в Севлиево с крепостта „Хоталич”.

Епископската базилика на Филипопол e най-големият раннохристиянски храм, открит в България и един от най-големите на Балканския полуостров. Датирана е към средата на IV век и вероятно е била епископската катедрала на града. Късноантична сграда „Ейрене” е в подлез "Археологически". Останките от дома на богатия римлянин имат уникални подови мозайки. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чаирските езера са като "супергерой" за природата

Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..

публикувано на 03.10.24 в 12:10

Есента присяда и на Самоводската чаршия във Велико Търново

Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..

публикувано на 27.09.24 в 15:20

Мистичната българска пустиня - Побитите камъни са обвеяни в загадки

Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..

публикувано на 05.09.24 в 09:20