Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На българската трапеза има прекалено много вносни храни, които невинаги са полезни

Снимка: Министерство на земеделието и храните

В Пловдив се проведе Националната научно-практическа конференция, посветена на проблемите на хранително-вкусовата индустрия. При откриването ѝ, министърът на земеделието и храните Кирил Вътев изтъкна, че един от големите недостатъци в производство на храни е суровинната база, която в много малко случаи е от български произход.

По думите на Вътев, предците ни хиляди години са се хранили от тази земя и микробиомът, който свързва почвата, растенията, животните и човека е най-полезният за нашето здраве, а сега сме принудени да консумираме прекалено много вносни храни.


Според земеделския министър една от най-големите грешки е разрушаването на поливното земеделие в България, защото без вода на "тази златна почва" не може да има продукция. 

Във връзка с биологичното производство на храни, Вътев изрази дълбокото си убеждение, че България може да бъде оазисът на Европа за биопроизводство, но изискванията и регулациите са усложнени във висока степен.

По темата за кооперирането по агрохранителната верига, министър Вътев апелира към коопериране на земеделските производители, за да имат успех на пазара.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45

България днес - 12 май 2025 г.

В "България днес" на 12 май ви предлагаме : 01:05 - Актуална информация от България и българските общности зад граница 07:35 - Времето у нас и по света 13:12..

публикувано на 12.05.25 в 19:00

От 8 до 80-годишни ще "мерят сили" на Голямата диктовка "Пазител на българския език"

За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език". Инициативата ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от..

публикувано на 12.05.25 в 10:05