Премиерът на България Николай Денков подаде оставка, определяйки действията си като "спазване на определена последователност, политически феърплей и уважение към гражданите". Той припомни параметрите на договорката на двете политически коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ при формирането на министерски съвет преди 9 месеца. Тогава задачата на първите две парламентарни сили беше да преодолеят политическата стагнация в резултат на петкратните парламентарни избори и силно фрагментирания състав на Народното събрание, в който нито един политически субект не притежава нужното мнозинство, за да носи самостоятелно отговорността за управлението на страната. Създадено беше правителство, в което премиерът беше излъчен от ПП-ДБ, а вицепремиерът и външен министър Мария Габриел – от водещата парламентарна сила ГЕРБ-СДС. Договорката беше "екзотична" за българската политическа действителност, а именно след девет месеца министрите да отчетат дейността си, след което да се направи ротация и премиерските функции да бъдат поети от Мария Габриел.
С днешна дата 40% от българите смятат, че най-доброто, което може да се случи с управлението в близко бъдеще, е ротацията между акад. Николай Денков и Мария Габриел да се осъществи. Това показва социологическо изследване на "Алфа Рисърч", проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна в периода 27 февруари – 3 март 2024 г. и реализирано със собствени средства.
52,9% от анкетираните са оценили отрицателно дейността на правителството като цяло. Превес се дава на работата на Мария Габриел (34.7%), в сравнение с положителните отзиви за дейността на премиера Николай Денков (23,6%).
27% от българите смятат, че е по-добра идея да има предсрочни парламентарни избори заедно с европейските през юни. Но преди това на ход са преговорите за осъществяване на ротацията, т.е. за удължаване на управлението на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Националното ръководство на ГЕРБ предложи писмено споразумение, като стъпка към конструктивен диалог.
"Въпреки че диалогът между партиите, които стоят зад това правителство, не веднъж бе взривяван и блокиран, досега се изпълняват всички точки, остава ключовата 6 точка – да се създаде механизъм за регулацията на регулаторните органи, начело с личности с най-високи професионални и морални качества", посочи от трибуната на парламента премиерът в оставка. Именно темата за назначенията в регулаторите и на нови министри може да обтегне отношенията в преговорите, а това ще допринесе до още по-голям спад в доверието към парламента, което в момента е на рекордно ниските 7% .
"Ако коалиционното споразумение е стъпка за повече цели, насочени навътре в страната и към отделни социални групи, към регулатори, към съдебна система, това може да осигури реанимация на доверието към Народното събрание. В противен случай изпадаме в рецидив в кризата на доверие, което се преодолява много по-трудно", обясни пред БНР Боряна Димитрова от социологическата агенция "Алфа Рисърч". По думите ѝ, в момента ние сме в една парадоксална ситуация, в която дори избирателите на управляващите политически сили не са убедени, че си струва това правителство да продължи.
"ГЕРБ е по-стара по опитна партия, има структури и политически опит и в решаващи моменти, с подкрепата на ДПС, създаде впечатление, че диктува ритъма и положението. След 4-5 ялови опита за правителство и влизане в спирала от служебни правителства, трябваше да се търси парламентарен изход от тази криза. ПП-ДБ не искат да ги наричат коалиция, защото искат да останат настрани като нова политическа сила, но искаха да влязат, за да осъществяват целите, които са си начертали. Самите те да могат да бъдат по-ефективни и да покажат резултати от своите действия, в противен случай ще остане впечатление за задушаваща прегръдка. А разликата между тях и ГЕРБ е 4-5 депутата, но активността създава усещането за дълг", коментира Димитрова.
Текст: Елена Каркаланова (изп. интервю на Илия Вълков, БНР-"Хоризонт")
Снимки: БТА
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...