Винаги в неделя, осем седмици преди Великден, православните християни отбелязват Месни заговезни. По време на богослужението, Църквата припомня чрез текстовете в Светото писание картината на Страшния съд. Там са засегнати темите за греховността и възмездието в отвъдния свят, затова призивът към вярващите е по време на поста да се откъснат от злободневието и да се отдадат на добри дела – служение на ближния и благотворителност.
Месни заговезни се отбелязват в семеен кръг, а на празничната трапеза присъстват месни ястия (обикновено кокошка или петел). Това е последният ден преди постите, когато се "заговява" с месо. През цялата седмица до Сирни заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Неделята след Месни заговезни, Сирница, последната, в която се яде риба и животински храни, като сирене, мляко, яйца, и т.н. В народните традиции, това е и последната неделя, през която младите могат да се събират на хорището, да пеят и играят хора.
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх..