Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българчета от Сарагоса се превъплътиха в герои от родната ни история

Снимка: БНУ "Васил Левски" - Сарагоса

Децата от българското неделно училище "Васил Левски" в Сарагоса се превъплътиха в образите на български възрожденци и революционери, участвайки в заснемането на любителски документален филм, посветен на Освобождението на България.

Видеото има за цел по интересен и достъпен начин да отговори на въпроси, като "Как се стигна до 3 март?" и "С какво е толкова важен този ден?".

10-минутният филм разказва за живота на Паисий Хилендарски, преминавайки през делото на личности като Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Георги Бенковски, Райна Княгиня и завършва с подписването на предварителния мирен договор на 3 март 1878 г. в Сан Стефано.


Воден от идеята да е хронологически верен, кратък, но същевременно разбираем и увлекателен за децата, родени и живеещи в чужбина, сценарият следва официални и интересни факти за избраните исторически личности. Героите във филма "говорят" от първо лице, което допринася за по-доброто им усещане и разбиране от учениците, които ги пресъздават.


"Монолозите на героите са плод на въображението, но  преплетени  с емблематични техни фрази и мисли. Разбира се, според субективното ни виждане по темата кои да бъдат историческите личности и как да бъдат представени във филма" – споделят от училището пред Радио България. По този начин те постигат две свои цели  –  децата да  научат основни и важни моменти от българската история,  но също така да подготвят собствена филмова продукция, с която да вземат участие в тържественото отбелязване на националния ни празник в българското школо в Сарагоса.


Уроците по българска история са важна част от обучението в БНУ "В. Левски" в испанския град. Децата с готовност се включват в редица инициативи, свързани с историческата ни памет, включително и в реализираната от Радио България "С мисъл за Левски".

"За да ни уважават в Испания, трябва да познаваме нашата история и род, заявявайки гордо, че сме българи" – каза ни директорката Лилия Димитрова.


Създадено през 2009 година, в началото училището работи изцяло на възрожденски начала в помещение, предоставено от общинския съвет на Сарагоса. От 2014-а то извършва дейността си по програмата "Роден език и култура зад граница" към Министерството на образованието и науката. Средствата, които получават оттам им позволяват да са едно от малкото неделни училища, които не събират такси за обучението на децата.

Вижте още:

Снимки: БНУ "Васил Левски" – град Сарагоса, Испания
По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

George Weston Recital Hall

Българо-канадска новогодишна гала ще зарадва публиката в Торонто

В навечерието на Новата година български и канадски музиканти ще излязат на една сцена в Торонто, за да потопят космополитния канадски град в магията на класическата музика. Концертът "Поздрав към 2025 година" ще се състои на 28 декември в Meridian Arts..

публикувано на 09.12.24 в 07:05

20 години Българско културно дружество "Мартеница" в Щутгарт

Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..

публикувано на 07.12.24 в 10:05

За да опазят идентичността си, българите в Албания имат нужда и от държавна подкрепа

"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..

публикувано на 02.12.24 в 13:30