Децата от българското училище "Канатица" се запознаха с достижения на учените в един от най-реномираните световни университети - Федералния технологичен институт в швейцарския град Лозана (École polytechnique fédérale de Lausanne – EPFL).
"Какво удоволствие беше за малките българчета да се докоснат до високите технологии и роботите?! Да експериментират върху себе си резултатите на учените от EPFL!" – това написаха във Фейсбук след посещението си в университета от Асоциация "Канатица", към която действа и едноименното неделно училище.
Най-голям интерес сред децата е предизвикала роботизираната ръка, конструирана за аерокосмически цели и за работа в открития Космос. Учениците усетиха и какво е да бъдеш оператор на робот, като бяха поставени в напълно реални условия на работа, научаваме от училището.
На децата е била представена и най-новата разработката - роботизиран модел, който подпомага движенията на деца с парализа или нарушени двигателни способности. Самите те са синхронизирали соите мускулни движения с модул, който е реагирал на техните движения. Интерес е предизвикал и триизмерният принтер, изработил елемент, който всяко дете е получило като подарък и за спомен от посещението.
Професор Бури, ръководител на лаборатория REHAsist, "отвори вратите буквално и преносно на света на роботиката за българските ученици и подари на всяко дете скъп сувенир - малък електромотор, съставна част от всеки роботизиран модул" - скъп спомен за посещението им в един от най-престижните институти по роботика и изкуствен интелект в света.
Организираното посещение е част от образователната програма на училище „Канатица“ и се провело със съдействието на Евгения Русинова - ръководител проект TREX - приложение на роботиката в медицината за механична тромбоктомия.
Още снимки – в галерията под публикацията
Фото: Асоциация "Канатица" – Швейцария
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..