Не бих се фиксирала върху дата, важното е през 2025 г. България да е в еврозоната и това е реалистично. Така отговори на брифинг в София управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. Знаем, че за България влизането в еврозоната е основателен приоритет. Ще подобри конкурентоспособността, ще намали разходите по транзакции в търговията и финансите, ще е по-привлекателна за инвестиции, каза Георгиева. Тя смята, че има добри условия страната да покрие до края на годината изискванията за еврозоната. Но МВФ препоръчва на българското правителство да внимава за движението на цените, защото инфлацията е данък върху доходите на хората и особено тежко се отразява на по-бедните, съобщава БТА.
В отговор на въпрос как изглежда икономиката на страната, Георгиева коментира, че с изключение на инфлацията, на фона на света България изглежда добре и съумя да задържи растежа. Инфлацията дойде от двата последователни шока - пандемията, която удари по световната икономика, и войната в Украйна, която за Европа, включително и България, остава значителен фактор, поясни Георгиева.
В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света 15:40 - Какво "казва" президентът с предложението си за референдум за въвеждане на еврото у нас?..
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..
За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата..
В "България днес" на 12 май ви предлагаме : 01:05 - Актуална..
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва..