От днес започва Великият пост, най-дългият в календара на Православната църква.
Първата и последната седмица се спазва строг пост и освен животинските и млечни храни, които са изключени през целия период на постене, не са позволени растителни мазнини като олио и зехтин.
На 25 март – Благовещение и 28 април – Цветница се позволяват и риба и безгръбначни, като охлюви, миди и др.
За да бъде спасителен, постът трябва да бъде благословен от свещеник, който дава и насоки как да се пости. Бременните жени, децата и хората със здравословни проблеми са освободени от постене или се въздържат от храни, които свещеникът определи.
Смисълът на поста е, чрез храната миряните да възпитават волята и въздържанието от лоши мисли и дела, за да могат да посрещнат с чисти сърца Светлото Възкресение Христово, което тази година се пада на 5 май.
На 19 февруари почитаме мъченическия подвиг на светите апостоли Архип и Филимон и мъченица равноапостолна Апфия, както и паметта на преподобни Доситей – живял в края на VI и началото на VII в. - ученик на авва Доротей. Възпоменаваме паметта и..
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461 г.), е известен със своето благочестие и ученост. Като истински пастир той неуморно защитавал..
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в Понтийска област, по време на гоненията срещу християните при император Максимиан (286–305 г.), воин на..
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461..
На 19 февруари почитаме мъченическия подвиг на светите апостоли Архип и Филимон и мъченица равноапостолна Апфия, както и паметта на преподобни..