Ученици от клуб "Родолюбие" в Българското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Барселона написаха писма до български владетели. В занятието участваха деца от гимназиален етап, съобщава на Фейсбук страницата си просветното средище. Сред владетелите, към които се обърнаха младите хора са царете Калоян, Фердинанд и кан Крум.
"Уважаеми цар Калояне, с най-искрени поздрави и възхищение към Ваше величество, позволете ми да изразя моята благодарност към Вас за едно от най-значимите събития в историята на нашия народ – Вашата коронация през 1197 година". Така започва писмото на Мартин Балабуров до най-малкия от братята Асеневци.
В писмото до цар Фердинанд, възпитаниците на училище "Св. св. Кирил и Методий" Жана и Стоян Георгиеви питат: "Сигурно Ви е известно, че в българската история Вие, Ваше величество, сте останали като една изключително противоречива личност. През лятото на 1887 г. Великото народно събрание Ви избира за княз на българския народ. Защо се съгласихте въпреки неодобрението на Великите сили да станете княз на България?“.
Лорена, Виктория и Никола се обръщат към кан Крум с думи на уважение за неговото водачество и стратегия: "Вашите подвизи и постижения в управлението на ханството са източник на вдъхновение за мнозина и остават неизгасващ огън в историята на нашия народ“.
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..