До 7 април посетителите на Екомузея с аквариум в крайдунавския град Русе могат да разгледат изложбата "Поглед към гнездото на скалния орел" на Ивайло Ангелов, докторант в Националния природонаучен музей при БАН. Българският учен е посветил последните 3 години от професионалната си кариера на този пернат вид. За целта Ангелов е инсталирал фотокапан със сензори в обитаемо гнездо на скален орел, който прави 12 900 снимки за период от 45 дни. Това е времето, в което едномесечното орле, отглеждано в наблюдаваната среда, израства и отлита.
Заснети са любопитни моменти от "житието и битието“ на орловото семейство. "Мъжкият основно носи храната, а женската топли малкото през деня и нощта. Той носи малко повече гнездови материал, а тя добавя зелени клонки, като почиства и хранителните остатъци от гнездото. Мъжкият има грижата да прогонва и орли – натрапници, както и други хищни птици", казва Ангелов пред БТА и допълва: "Често работя от големи разстояния – наблюдавам орлите от три-четири километра. Работата е в трудни полеви условия – в дъжд, сняг, студ. Придвижвам се по лоши черни пътища, но тази работа за мен е страст".
Вижте още:
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт. Редовно работи..
През 2025 г. България отбелязва 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, която предшества кирилицата . По този повод Националната библиотека организира специални ателиета "Аз пиша на глаголица", в които деца от I до IV..
Приемането на България в еврозоната ще помогне за икономическото ѝ развитие. По думите на еврокомисаря по икономическите въпроси Валдис Домбровскис, цитиран от БНТ, е време страната да се възползва от всички придобивки, свързани с приемането на..
През 2025 г. България отбелязва 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, която предшества кирилицата . По този повод..
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва..
В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света..