Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атина е домакин на международен форум за българското образование зад граница

Снимка: БГНЕС

"Мисията учител по български език в многоезична среда. Предели на (не)възможното" е мотото на провеждащия се от 29 до 31 март в Атина международен форум, организиран по инициатива на лектората по български език и култура в Атинския университет.

Събитието  е част от проекта на Атинския университет „GraecoΒulgarica – Български културен калейдоскоп през гръцки поглед“, в рамките на националната програма на Министерството на образованието и науката "Неразказните истории на българите". Провежда се в сътрудничество с културния център "Иван Селимински" и Гръцко-българската асоциация за култура с председател Мая Лунголова. Ръководител на проекта е ас. Генчо Банев, лектор по български език и култура в Атинския университет.


В рамките на три дни университетски преподаватели, лектори, училищни ръководители, учители, родители и студенти, занимаващи се с българистика, дискутират по въпросите на преподаването на български език в българските неделни училища в чужбина и в училищните системи на приемащите страни. Поставя се акцент върху значението на знанието на български език и свързаните с него компетентности за професионална реализация на младите.


Срещата се провежда в смесен формат: на живо и дистанционно.

Към форума е предвидена и културна програма: посещение на постановката "Римска баня" по Станислав Стратиев и кратка литературна вечер, посветена на Валери Петров. Участниците във форума ще получат сертификати за участие, а материалите от работната среща ще бъдат публикувани в сборник.

Снимки: БТА, БГНЕС, facebook.com/vasillevskigr

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35

Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите"

С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..

публикувано на 13.11.24 в 17:45