Повече от 30 артисти и експерти от сферата на изпълнителските изкуства и екологията от няколко държави от Централна и Югоизточна Европа - Босна и Херцеговина, България, Полша, Унгария, Северна Македония, Сърбия, Хърватия и Черна гора - пристигнаха в София за участие в пилотната резиденция “Климатична грамотност” на европейската програма RE-IMAGINE Green Residency. Организатор на събитието за България са Арте Урбана Колектив, познати с иновативните си международни проекти в сферата на културата, изкуството и образованието.
Една от основните задачи на творческата резиденция е взаимодействието и споделянето на добри практики по пътя на създаване на еко-устойчиви артистични продукции.
В дните между 8-12 април участниците обменят полезен опит и преминават през специализирано обучение, водено от изявени международно признати лектори и ментори. Целта е успешно да интегрират специални зелени практики и подходи в процеса на своята работа. По този начин при създаването, продуцирането и менажирането на артистични продукции те ще могат да насочват общественото внимание към изключително важната за днешния свят тема за климатичните промени и опазването на околната среда.
Сръбският климатолог Владимир Джурджевич ще запознае детайлно участниците с проблемите на климатичната криза, а хърватският еко-активист Лука Томац ще очертае най-актуалните зелени практики в лекцията си "Ecoshift in Culture and Performing Arts". Чуждестранните гости имат възможност да се срещнат с различни български организации от сферата на изпълнителските изкуства и екологията.
Артистите имат възможност де се включат и в някои допълнителни инициативи, чрез които да опознаят и усетят София и нейния културно-артистичен облик. Гидове от Sofia Graffiti Tour ще разходят гостите из ключови улични арт локации на столицата. Предвидена е и възможността да видят някои от най-нашумелите през този сезон театрални и танцови представления.
Проектът RE-IMAGINE Green Art Practices on the Margin е иновативна двугодишна европейска инициатива за сътрудничество, подкрепена от програма Творческа Европа, фокусирана върху зелената трансформация на сектора на изпълнителските изкуства в Балканския регион и Централна Европа, където зеленият преход все още е в ход ранните му етапи.
Проектът е иницииран от организации, които са сред първите в своите държави, започнали да работят за насърчаване и прилагане на зелени политики в културните и творческите сектори - Green Art Incubator (Сърбия), Pro Progressione (Унгария), Lokomotiva (Северна Македония) и Arte Urbana Collectif (България).
Резидентската програма, обхващаща четири петдневни резиденции във всяка страна-партньор с включени обучения и работилници. След дебюта й в София, участниците ще гостуват на Унгария през юли и на Северна Македония през септември тази година, а през януари 2025 година домакин ще бъде Сърбия.
Петима автори и четирима преводачи ще са резиденти на Къщата за литература и превод през 2025 г. Писателите ще работят върху свои проекти, а преводачите ще търсят нови български автори и заглавия за превод, които да предложат на подходящи..
В Българския културен институт в Берлин (Leipziger Str. 114 – 115, 10117 Berlin) тази вечер от 19.00 ч. се открива изложбата "Полет" на художника Маргарит Цанев – Марго (1944-1969). Рисунките са собственост на семейството на автора, а акварелите..
Световноизвестният анимационен режисьор Теодор Ушев отново гостува в НАТФИЗ, съобщиха във "Фейсбук" от учебното заведение. На 29 януари от 18.00 ч. в Голяма кинозала на НАТФИЗ ще се състои прожекцията на игралния филм "φ1.618", а след това ще има..