Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На кого и как се издава Синя карта на ЕС за право на работа в България?

Снимка: posolstvo.eu

Радио България като програма на БНР, излизаща на 11 езика, има аудитория, пръсната на шест континента. Част от нея е със специално отношение към страната ни и желае да научи повече за нейната история, култура, традиции и настояще, а друга – иска да се докосне до една различна и непозната за тях култура. Някои от тези хора, водени от стремежа си да опознаят България по-отблизо, решават не просто да я посетят като туристи, но и да се възползват от възможностите за работа у нас. Затова в серия от публикации ви разказваме за документите, даващи право на чуждестранни граждани да работят в България. Част от тези документи се издават от МВР с положително становище на директора на Агенцията по заетостта, други – от директора на Агенцията по заетостта и въз основа на тях МВР издава разрешение за пребиваване.


Първият от тези документи, който ще ви представим, е Синя карта на Европейския съюз (СК на ЕС), която представлява разрешение за продължително пребиваване и работа в държави от ЕС на граждани на трети страни.

Кой издава СК на ЕС?

Издава се от МВР с разрешение на директора на Агенцията по заетостта за достъп до българския пазар на труда.

За какъв тип заетост се издава?

За висококвалифицирана заетост на граждани на трети държави при местен работодател. Представлява разрешение за пребиваване с цел работа.

Как се удостоверява квалификацията?

  • Висока професионална квалификация - удостоверява се с документ за висше образование, придобито след не по-малко от три академични години, или
  • Висока степен на професионални умения – официален документ, удостоверяващ професионален опит на ниво, сравнимо с придобито висше образование, илипоне пет години професионален опит, свързан с длъжността или сектора, посочени в трудовия договор.

За какъв срок се издава?

За срок до 5 години, но не по-кратък от 24 месеца.


Други условия:

  •  Не се изисква чужденецът с разрешено право на продължително пребиваване в страната при първоначално кандидатстване за разрешение "СК на ЕС" да е извън територията на България.
  •  Издава се за длъжности, за които по закон не се изисква българско гражданство.
  •  Срокът на трудовия договор да е не по-кратък от 6 месеца.
  •  Брутната работна заплата, посочена в трудовия договор на чужденеца, да е най-малко 1,5 пъти по-високаот средната работна заплата в България за последните 12 месеца преди сключването на трудовия договор.

Къде се подава заявлението?

Заявление за издаване на разрешение се подава на хартиен носител или по електронен път в дирекция "Миграция" или при областните дирекции на МВР, от работодателя или упълномощено от него лице или от чужденеца. Когато чужденецът има разрешение за продължително пребиваване, или има предоставена международна закрила, срокът за подаване на заявлението е до 60 дни преди изтичане на пребиваването му.

Важно! Ако дирекция "Миграция" установи липса на документ, той се изисква от заявителя. Ако заявителят не подаде изисквания документ в рамките на 10 дни, процедурата за издаване на "Синя карта" се прекратява.

По-специфични документи за издаване на СК на ЕС:

  •  Свидетелство за съдимост - от държавата, чийто гражданин е чужденецът, или от държавата на обичайното му пребиваване;
  •  Доказателства за осигурено жилище;
  •  Обосновка на искането - работодателят посочва обстоятелствата, налагащи наемането на гражданин на трета държава вместо български граждани или чужденци с приравнени на техните права.

Колко време трае процедурата по издаване на разрешение за продължително пребиваване и работа тип "Синя карта на ЕС"?

Не повече от три месеца.

Вижте още:

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: Freepik.com, pixabay, архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Какви са условията за работа на чужденци в България?

Живеем в динамични времена, в които границите между държавите постепенно се размиват и хората търсят възможности за реализация в различни кътчета на света. Българи пробват късмета си в чужбина, а чужденци избират да се установят в България, привлечени..

публикувано на 08.04.24 в 12:05

Съвети към кандидатстващите за виза за дългосрочно пребиваване в България на основание български произход

Изпълнителната Агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) публикува алгоритъм на действията за установяване на български произход, които трябва да предприеме всеки, който кандидатства за издаване на виза Д в дипломатическите представителства на..

публикувано на 19.07.23 в 13:00