Има и една любопитна традиция, свързана децата и младите хора в дома. За да бъдат опазени от зли очи и несполуки, бузките им се натриват с все още топлото първо червено яйце. След това то се съхранява пред домашната икона, до замяната му с ново на следващата година.
В украсата на Великденските яйца българката влага цялото си умение, естетически усет и традиция. Най-голямата колекция с писани яйца се съхранява в Историческия музей на Велинград. Местната самобитна художничка Мария Малчева е издирила и спасила от забрава модели отпреди повече от седем десетилетия.
С всяка следваща година се измислят нови техники за украса на Великденските яйца. Така към традиционните методи на багрене с бои от природни материали или на химическа основа, украсата им с восъчна писалка и пр. се прибавят и някои нетрадиционни похвати, за които разказваме в следващата публикация от колекцията на Радио България:
Дано да сме ви вдъхновили да създадете прекрасни писани яйца, който да увенчаят празника ви с вяра, радост и красота!
Вижте още:
Снимки: БГНЕC, Исторически Музей ВелинградС парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете паметта на жертвите нарежима. В текста се припомня, че преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., Народният..
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите. Обичаят е..
С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете..