С диктовка, посветена на 24 май, ще започнат честванията на 20-ата годишнина от създаването на българското неделно училище "Св.Св.Кирил и Методий" в Атина, Гърция. Диктовката ще се проведе на 10 май от 18:00 часа в сградата на школото на ул. „Лиосион“ 117.
Чрез диктовката учениците ще могат да проверят знанията си по български език, както и да тестват как са с правописа и пунктуацията. Освен това те ще засвидетелстват уважение и почит към своите учители, към българското слово и култура, които България чества всяка година на 24 май.
Заявка за участие в диктовката може да бъде направена на имейла bnubuuditeli@gmail.com, информират от училището в Атина.
Освен това, всички ще могат да участват в урока по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на Министерството на образованието и науката, който ще бъде изнесен от гл. ас. д-р Радостина Стоянова от Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН и представител на Белградския университет.
Училище "Св.св. Кирил и Методий" е първото българско средище за изучаване на български език и разпространение на българската култура в Атина. То е естествено продължение на основаното по инициатива на родители и педагози през 2002 г. и просъществувало само няколко месеца неделно училище „Васил Левски”.
През годините училището работи под юрисдикцията на различни български културно-просветни организации, а през учебната 2008-2009 г. Културно-просветното дружество „Будители“ разширява дейността му като освен роден език, история и култура, децата участват и в извънкласни дейности – рисуване и приложно изкуство, народни танци и художествено слово.
Организирана е и училищна библиотека, а финансовата подкрепа е осъществена с включването на училището в Националната програма "Роден език и култура зад граница". От учебната 2012/2013 година училището е одобрено и е част от списъка на българските неделни училища в чужбина на МОН.
Вижте още:
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..