Дните преди православния Великден са озарени с български усмивки и настроение по целия свят. Възпитаници на редица неделни училища в чужбина пресъздадоха народните ни традиции и обичаи, свързани с подготовката на Великден и предшестващите го Лазаровден и Цветница.
Приемствеността между поколенията и усетът за българската народна магичност са задача на нас, големите – убедени са преподавателите на най-малките възпитаници на Българско неделно училище "АБВ учебна академия" в Атина – Десислава Димитрова, Габриела Стойкова и Таня Гатева. Облечени в български народни носии, момичетата от началните класове на школото тези дни изплетоха венчета от пролетни цветя, пяха лазарски песни, отправяйки наричане за здраве и плодородие и танцуваха хорà. А техните учителки ги дариха с яйца, които да боядисат на Великден у дома.
"Къщи обиколиха, умора не хванаха. Песни пееха, високо скачаха. Стопани наричаха, дарове получиха. До река стигнаха, китка хвърлиха. Кумица избраха, момци на люлка ги люляха..." Така в рими обрисуваха от училището този преживян от българчетата обичай, който дълго ще остане в тяхното съзнание.
С аромат на пролет и много багри беше последното занятие в училище „Св. Климент Охридски“ в Лутън, Великобритания. "Започнаха светли български празници, които се опитваме, макар и отчасти да пресъздадем или да разкажем за тях на нашите деца. Наред с важните и сериозни уроци имахме време и за фолклор, традиции, обичаи" – споделя на фейсбук страницата си екипът на училището.
Работилницата за боядисване на яйца е част от образователната програма на училище “Канатица” и тази година тя се реализира с подкрепата на българското Министерство на образованието и науката. "На този ден десетки българчета занесоха в своя дом кошнички с боядисаните от техните малки ръчички яйца! Традициите са живи!" – похвалиха се с гордост от Асоциация "Канатица", които работят за опазване на българските език, култура и традиции в Швейцария.
"Децата започнаха да украсяват с цветя и клонки гергьовденската люлка, която ще бъде част от планирания празник на 5 май", разказват от екипа на училището и допълват, че учениците и техните преподаватели са замесили "хлебни кукли", спазвайки традицията, разпространена в някои части на България, вместо букет цветя в реката да се хвърли парче хляб от "куклата". На която мома изплува първа залъкът или цветето, тя става кумица или кръстница. На Великден лазарките носят червени яйца на Кумицата, гощават се и пеят песни, с което обичаят лазаруване приключва.
"Във всички лица, виждам светещото българско огънче. Продължавайте да светите! Да се знае, да се помни, че България е жива.... Благодаря Ви!" –написа приятелка на БНУ "Иван Вазов" в Париж. С благодарност за споделената емоция, ние прибавяме пожелание за още живи празници, изпълнени с родолюбие и трепет, защото българските традиции ни възраждат и обединяват!Вижте също:
Снимки и видеа: БНУ "Роден край" в Ню Джърси, Българско училище ,,Св. св. Кирил и Методий" Лос Анджелис, Училище "Христо Ботев" в Ню Йорк, Българско училище ,,Паисий Хилендарски" Лимасол, Българо-австрийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Виена, Българско училище „Св. Климент Охридски“ в Лутън, Великобритания, Свети Георги Българскa Православна църква (Флорида, САЩ), Българо-Швейцарска асоциация за култура, традиции и просвета "Канатица", Българско училище "Васил Левски" в Саарбрюкен.
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..