На 11 май – денят, в който православната църква почита Светите равноапостоли Кирил и Методий, в Атина ще се проведе Международен научен форум "Пътят на светлината“. Събитието е посветено на делото на светите братя и техните ученици и ролята на България за съхраняване и разпространение на кирилицата. Организатори са Кирило-Методиевският научен център, Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин", Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" и Асоциацията на българските училища в чужбина. Мястото не е избрано случайно – срещата дава начало и на празничното отбелязване на 20 години от създаването на първото българско неделно училище в гръцката столица – НБУ "Св. св. Кирил и Методий".
Форумът има за цел да допринесе за популяризирането на българския език и култура зад граница, посредством дейността на неделните училища и като представи делото на съпокровителите на Европа и техните ученици.
Празнична диктовка "Написаното остава. Пиши правилно!“ организира на 10 май Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН. Ще има и калиграфска работилница, в която малките ни сънародници в Гърция ще могат да усвоят умения за изящно изписване на букви от кирилицата и глаголицата. Предвидена е и творческа инициатива "Моето похвално слово с рисунка за светите братя" в която българчетата ще могат да изобразят в картини моменти от живота и делото на Светите братя Кирил и Методий и техните ученици. Ръководител на творческите занимания ще бъде доц. д-р Адриана Любенова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, която е и модератор на международния форум на 11 май.
Самата доц. д-р Адриана Любенова е възпитаник на две култури. Тя е едва 15-годишна, когато със семейството си заминава за САЩ, където завършва средното и висшето си образование. През 2006 година, след 16-годишно пребиваване отвъд Океана, решава да се завърне в България и да се отдаде на научна дейност. Днес тя е част от управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина и като част от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" приема каузата, свързана с образованието на малките българчета извън родината като своя мисия.
Международната научна среща в Атина е второ подобно събитие, на което висшето училище от Пловдив е съорганизатор, след форума "Иновативни методи и материали за преподаване на история и география на България в българските училища в чужбина" в Лисабон в средата на март, който Радио България също проследи. На 11 май в Атина, наред с представители на редица научни институти и университети от България, лектори ще са и видни международни изследователи на делото на светите братя Кирил и Методий, отбелязва доц. д-р Адриана Любенова.
"Ще присъства проф. Константинос Нихоритис, доктор хонорис кауза на Софийския университет "Св. Климент Охридски“, който ще говори за солунските братя, за тяхното мисионерско и просветно дело и спасяването от България на Кирило-Методиевските ученици. Друг чуждестранен участник е проф. Ваня Станишич от Белградския университет в Сърбия, който ще говори за латинизацията на кирилицата. Защото навсякъде започва да има процеси, в които постепенно езикът ни започва да се губи. В българския език навлизат много чуждици, а писмената култура на младото поколение става все по-лоша, без да звучи неуважително към тях. Като университетски преподавател мога да кажа, че повечето млади хора вече не могат да пишат грамотно и това е поради факта, че започват да пишат от много ранна възраст на компютър, където имат разбира се и проверка на правописа. А писането на ръка е задължително и е доказано, че колкото по рано децата се научат да пишат това освен моториката развива и тяхното мислене. Писането на ръка дава възможност да се осмисли текстът и предизвиква абсолютно всички сетива, за да може да се възприеме и възпроизведе информацията."
Доц. Любенова смята, че е крайно време България като държава да създаде свой международен културен център, подобно на испанския институт "Сервантес“ или германския "Гьоте-институт". Тема, която е повдигната преди повече от десет години именно от Асоциацията на българските училища в чужбина, но все още не е намерила своята реализация. За създаването на подобен Български културен институт пледира и вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя е патрон на събитието в Атина, което ще премине и с медийното партньорство на многоезичната програма на БНР – "Радио България".
"Надявам се този форум в Атина да е една стъпка към популяризиране на делото на Светите братя Кирил и Методий и наистина да се замислим за приноса им. Кирил и Методий както знаете са равноапостоли, защото те донасят светлината на знанието за много народи, и заради това и заглавието на форума е "Пътят на светлината" – казва в заключение доц. Любенова и изрази надежда събитието да допринесе за признаване на българския принос за световната култура и популяризиране на езика ни по света: "Защото благодарение на езика и вярата ни ние сме се запазили като държава, като народност, която продължава да съществува."
Вижте още:
Снимки: Facebook/ НБУ "Св. св. Кирил и Методий" – Атина, личен архив Адриана Любенова
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков...