В предишна публикация Радио България ви разказа какви са условията и основанията за придобиване на българско гражданство. В следващите редове ще ви разкажем за стъпките по самата процедура.
Първата от тях е подаване на молба за българско гражданство, която трябва да бъде написана на български език и да бъде подадена лично:
- в Министерството на правосъдието, или
- в дипломатическо или консулско представителство на България в чужбина.
Списък с необходимите документи е публикуван на уеб страницата на Министерството на правосъдието и е достъпен на български и английски език.
Как се подават молбите за лица до 18-годишна възраст?
- За лица до 14-годишна възраст молбата се подава от двамата родители (ако единият не е лишен от родителски права) или от настойника.
- За лица от 14 до 18-годишна възраст молбата се подава лично със съгласието на родителите или попечителя, които я приподписват.
При подаването на молбата, ако се установи, че са представени всички необходими документи, се провежда и интервю с кандидатите, което:
- се провежда на български език;
- по въпросник, утвърден от министъра на правосъдието.
Каква е целта на интервюто?
- Да се добие представа доколко кандидатът владее българския език, дали е запознат в основни линии с държавното устройство на България, различни области от обществения живот на страната, празниците, известните исторически личности, какви са мотивите му да иска да се сдобие с българско гражданство.
Как се проверява движението на преписката?
- Чрез интернет страницата на Министерство на правосъдието, секция "Българско гражданство", по регистрационен № и ПИН, получени при подаване на документите.
От кого се издава указът за гражданство и кога той влиза в сила?
- Указът се издава от президента и влиза в сила от деня на издаването му.