Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българчета от Сарагоса разказаха във филм историята на родната ни азбука

Снимка: стопкадър

Как са се появили буквите, които са ни направили народ и са ни дали силата да устоим на историческите бури от Средновековието и османското иго до днес? Отговор на този въпрос потърсиха седмината ученици от пети клас на Българското неделно училище "Васил Левски" в испанския град Сарагоса. Заедно със своята преподавателка в школото – Ива Сахлийска, те създават кратък филм по темата, озаглавен "Историята на буквите".

"Това е малко филмче, в което разказваме историята на буквите. Обясняваме, че преди писмеността хората си предавали чрез думички и песни нещата, които са знаели, а по-късно, с натрупване на знанията се появява нуждата от писменост – обяснява Сахлийска пред Радио България. – После достигаме до идеята за създаването на глаголицата, кой е авторът на глаголицата, а след това как Княз Борис спасява българските букви. Опитала съм се да внеса един приказен елемент в историята. Филмът е 11-12 минути. После с моите ученици разказваме изказваме предположението, че може би Климент Охридски е преработил глаголицата и ѝ е дал името кирилица, като почит към своите учители Кирил и Методий."

Премиерата на филмчето на българчетата от Сарагоса се състоя в последния учебен ден на училището за тази година, когато със специално тържество децата отбелязаха и 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Вие, приятелите на Радио България, също имате възможност да си припомните историята на българската писменост, като изгледате видеофайла, изпратен ни специално от г-жа Ива Сахлийска:


Вижте още:

Видео: БНУ "В. Левски"- Сарагоса

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Филмът "Мъртва китка" разказва за зимните обичаи на бесарабските българи

Бесарабската българка и режисьор Тетяна Станева, директор на Международния фестивал на етнографското кино "ОКО", обяви предстоящо излизане на нов документален филм, посветен на нематериалното културно наследство на българската общност в Украйна...

публикувано на 28.07.25 в 13:11

Обучението по български език вече е признато от властите в швейцарския кантон Женева

Българският език вече е сред признатите чужди езици в кантон Женева. При успешно завършена година в българското училище резултатите ще бъдат отразени в училищния бюлетин на редовното училище в Женева, съобщават в своя Фейсбук екипа на Българското..

публикувано на 28.07.25 в 12:29
Дорин Речан и Росен Желязков

Създават специална програма за гостуване в България на деца от Тараклия

Правителството ще предложи програма за децата от Тараклия, за да могат те да опознаят България. Това каза премиерът Росен Желязков в град Тараклия. В молдовския град - културно и духовно средище на българите в района, министър-председателят и..

публикувано на 28.07.25 в 09:22