Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от цялата страна поеха по стъпките на Таньо войвода и четата му

Снимка: БТА/ пресцентър Община Разград

От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев.

Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава.



По стария хайдушки път през Дунавската равнина, Лудогорието и Поломието, над 350 ученици от цялата страна ще преминат за 4 дни през 28 населени места и ще извървят 220 км до Керчан баир при с. Априлово, където на 2 юни в 12.00 ч. ще чуят сирените в памет на загиналите за свободата на България.

На 17 май 1876 година, 6 часа преди четата на Христо Ботев да стъпи на козлодуйския бряг, 28 въстаници, водени от войводата Таньо Стоянов, преминават Дунава и стъпват на българска земя при тутраканското с. Пожарево. Това е втората чета на българската емиграция в Румъния, създадена да подпомогне Априлското въстание. Бойният път на четата продължава 11 дни. След 3 сражения войводата Таньо Стоянов загива, а четата е разбита.

Вижте също:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Националният етнографски музей с... разкази по Коледа

Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения?   Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за…  разкази по Коледа“, с..

публикувано на 21.12.24 в 19:58

Игнажден – празник зареден с очакването на Младия Бог и прераждането на Слънцето

Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..

публикувано на 20.12.24 в 04:30
Снимка: Атанаска Иванова, читалище

От динен маджун до Дервишовден – кои са най-новите "Живи човешки съкровища" на България

Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..

публикувано на 11.12.24 в 06:15