Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Козите в помощ на горите – иновация в предотвратяването на горските пожари

Снимка: БТА

В началото на лятото, когато температурите все още не са толкова високи, а пролетните дъждове са достатъчно обилни, изглежда че е рано да се говори за горски пожари. Но според експертите, ако отсега не се вземат превантивни мерки, в идните месеци отново ще станем свидетели на изпепеляващи пожари, които са на път да променят ландшафта на цели региони. Расте броят на пожарите в България. По данни на Агенцията по горите, за 2023 г. те са били 448, като изгорените площи са близо 70 000 декара. Проблемът е сериозен, твърди в интервю за БНР-"Хоризонт" доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието, и пояснява:


"Всички които пътуват в Южна България в Подбалканската долина ще видят, че изсъхват иглолистни насаждения. Досега имахме подобни проблеми с белия бор – изкуствени насаждения отпреди 60-70 години, които по екологични, политически и други причини не са били подменени с коренна растителност. Сега отслабените вече дървета, засадени на неподходящи за тях места, са атакувани от гъби, които ги унищожават и това създава огромна опасност от горски пожари заради сухото горивно вещество. Става дума за хиляди хектари. Когато преминат дъждовете и местата изсъхнат, само малка искра отстрани може да докара пожара чак до билото на Стара планина."

Най-опасни са тези иглолистни гори, в които има храсти, оформящи т.нар. "подлез". При евентуалната поява на някакъв огън, който навлиза като низов пожар по тревите, тези храсти се запалват и след това пренасят огъня по короните. А когато пожарът стане върхов, той създава огромни опасности, придвижва се с опустошителна скорост и засяга всичко наред, твърди доц. Георги Костов.


Сега лесовъди и кметове обединяват усилия в пилотен европейски проект, който цели да се намалят рисковете от пожари в горите. Прави се детайлна оценка на най-застрашените гори, за които да се вземат най-бързи мерки. Инициативата е вследствие на унищожителните пожари в Гърция, Португалия, Испания през последните 10 години. И тъй като климатът у нас, особено в Южна България започва да прилича на този  в споменатите държави, ние сме включени във въпросния пилотен проект, научаваме от доц. Костов.

Явно масовото захрастяване на тези гори е проблем, но какво да правим с тези храсти е въпросът!

"Почистването на този "подлез" може да стане механично, но това е много скъпо, защото той трябва да бъде изнесен ръчно, а ако бъде оставен на терена ефект няма, даже става по-опасно. А другият вариант който експериментираме и се надяваме, че ще бъде с положителен ефект, е неговото изпасване от кози – нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите. Но ние взехме тези разрешения, за да направим експериментална площ, която сме органичили с електропастири в определена територия с цел да изчистим гората от тези храсти с помощта на козите. И козичките вършат много хубава работа!", казва доц. Георги Костов.


Намирането на толкова много кози обаче се оказало един от основните проблеми на този експеримент.

"Слава богу намерихме двама  много отзивчиви козари, които се включиха с ентусиазъм. Но по принцип имаме огромен проблем с осигуряване на подходящата паша и затова се надявам, че може би ще се стигне и до промяна на нормативите. Реализацията на проекта ще зависи от намирането на финансиране и от разбирането на най-високи нива  за необходимостта от подобна превенция. Защото превенцията е много по-евтина от гасенето на пожари и възстановяването на екосистемите" – каза в заключение доц. Георги Костов.

Вижте още: 

Съставил: Венета Николова (по репортаж на Веселина Миланова от БНР-"Хоризонт")

Снимки: БТА, БГНЕС, МЗХ, архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България дава 100 хил. евро на СЗО в подкрепа на цивилното население в Газа

Министерският съвет одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация и България за предоставяне на доброволна вноска в подкрепа на дейността на организацията в Ивицата Газа в размер на 100 хил. евро. Финансирането ще..

публикувано на 21.11.24 в 11:11

Форум в София събира умовете зад най-значимите иновации в българския бизнес

За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, ще бъдат обявени и победителите във Forbes..

обновено на 21.11.24 в 07:35
Шеф Даниеле Приори

Майстор-готвач от Италия и младежи с интелектуални затруднения ще сготвят заедно италиански обяд

На 21 нември от 10:00 часа италианският майстор-готвач Даниеле Приори, заедно с 10 млади хора с интелектуални затруднения ще приготви италиански обяд в Дневен център „Светове“ на Фондация „Светът на Мария“. Приори и младежите ще сготвят по неаполска..

публикувано на 21.11.24 в 07:40