В Гърция изборният ден протича без проблеми. 28 са изборните секции в южната ни съседка, за столицата Атина те са четири, две от тях се помещават в посолството на България в гръцката столица – показва списъкът на ЦИК. "Избирателната активност към 12 часа е малко по-малка от средната – близо 60 човека са пуснали своя вот. Очакваме да се засили към края на деня, когато и температурите ще станат по-поносими", каза за Радио България Севар Огнянов, председател на изборна Секция 1 в българското посолство.
"Прави ми впечатление, че освен хора между 35 до 65–годишна възраст, днес гласуват и много младежи. Имам предвид българи от 18 до 25 години, които също искат да дадат гласа си. Нагласата е както всеки изминал път – за нещо по-добро, за ново начало. Вярата на хората не угасва и те продължават да вярват, че ще има някаква промяна за по-добро бъдеще в България."
И все пак твърде честото провеждане на парламентарни избори в България обезверяват и съгражданите ни в Гърция.
Днес те имат право да дадат своя вот и за български представители в ЕП. Нещо, което ще направят и имащите право на глас близо 10 милиона гърци, избирайки свои представители сред 720-имата евродепутати, както информира и кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. Сънародниците ни в Атина също са активни в евровота.
"Упражняват с пълни сили правото си на глас. Много редки са случаите, когато някой ще дойде да пусне гласа си и ще заяви директно, че не подкрепя никого. Има и тази опция в бюлетината. Ситуацията в това отношение е сходна с гръцките избори за ЕП. Ние имаме и граждани, както знаете, с двойно гражданство и те желаят да се случи някаква промяна тук, в Гърция"– разяснява ни Севар Огнянов.
Желанието за промяна е свързано с неудовлетворението от управлението на настоящия гръцки президент и амбицията в Европейския парламент да влязат различни представители и партии, които да са носители на промяна и за южната ни съседка. И все пак днешните избори в България са във формат 2в1, което според Севар Огнянов води със себе си и доза объркване сред съгражданите ни. Най-вече породено от наличието на две отделни бюлетини.
"Това, което забелязвам, че са объркани особено при попълването на декларациите. Идват с нагласата да гласуват с една бюлетина и да решат всичко с нея. Усложнението е както винаги при гласоподавателите в по-напреднала възраст, на които често трябва да се разяснява как се гласува, въпреки че има образци, има табла и специфични знаци за гласуване."
Още нямам реална представа какво бъдеще ни очаква след днешния ден, казва ни Севар.
"Дано обаче да няма други избори и да се състави правителство, което да започне да се занимава с истинските проблеми на народа – ниски пенсии, заплатите на средностатистическия българин да бъдат по-нормални и европейски, здравеопазване, образование. Това са нещата, които засягат всяко семейство, за да може да живее в нормални условия. И бих казал от свой собствен личен опит, а и от опита на други българи, с които общувам тук – на никого не му е приятно да седи в чужда държава. Трябва да повярвате в това нещо. Дори и да говорим за Америка, Канада и навсякъде по света. Всеки милее за собствената си родина. Всеки би искал да се върне да живее на по-добро място в своя собствен дом и държава."
Вече 17 години Севар Огнянов живее в Гърция. По-доброто образование за децата му, и възможността да изхранва семейството си биха го накарали да "гласува" за живот в България. За да се случи това обаче, европейските изисквания и стандарти в държавата ни трябва да имат и своето европейско заплащане, казва той. В противен случай усещането у народа, че е излъган от родните политици ще продължи и след 9 юни 2024 година.
Снимки: личен архивНуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..
Български информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1 декември, съобщи БТА. Книжката е налична в САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия и Япония, където е..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..