В Швейцария живее голяма общност от активни и високообразовани българи. Част от тях са студенти или вече са завършили престижния Политехнически университет на гр. Цюрих, известен още като "Айнщайнов университет". Част от неговите възпитаници отдавна са се установили в Швейцария, а днес гласуват за български парламент в двете избирателни секции, организирани в този швейцарски град. Тук българите нямат право да гласуват едновременно за национален и за европейски парламент, но пък в граничните на Швейцария градове като Цуг, Базел, Женева, Берн и т.н. сънародниците ни имат право да участват и в двата избора.
"В секция "Цюрих 2" изборният ден започна навреме, но машинният вот се оказа невъзможен, тъй като машината дефектира и остана възможността да се пусне само хартиена бюлетина" – съобщава Веселин Цочев, председател на секционната избирателна комисия, който участва и в организацията на предходните 6 вота за български парламент.
"Голяма заблуда е, че няма за кой да се гласува. Всеки трябва да се запознае с програмата на партията, с хората, и да гласува по съвест. В чужбина нямаме право да гласуваме за отделните кандидати, гласуваме само за партия /или коалиция/. Ако бъде въведен в действие избирателен район "Чужбина", то той ще ни позволи да гласуваме за избираеми кандидати, които живеят в чужбина и да бъдат представители на нашата общност, която е извън страната. По този начин ние ще може да имаме избирателен район, в който да можем да гласуваме преференциално за кандидати, които са излъчени от нашата общност. Не може да отпишем повече от 2 млн. българи, които по една или друга причина живеят зад граница, ако искаме тези хора да се чувстват съпричастни към съдбините на България, а те са и много въвлечени да помагат на България.От историята знаем, че едни от най-големите български патриоти са били изгнаници, а такива има и в момента. Тези хора са напуснали България не от добро, но те милеят за България и имат правото да гласуват. Така че тези партии, които искат да лишат българите зад граница от тяхното право да гласуват, това са партии, които не милеят за България. Защото най-активните и предприемчиви наши сънародници напуснаха страната през последните 35 години и тъкмо към тях трябва да е насочена политиката – да ги приобщава и да се опита да ги върне в страната ни. Ако не физически, то поне като инвеститори и като хора, които разпространяват българщината по света и добрия имидж на България."
Снимки: БТА
Изложба, наречена "Атон в рисунки и фотографии", ще бъде открита в Българския културен институт в Берлин (Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin) тази вечер. Нейни автори са художникът Андрей Янев и професорът по семиотика на изкуството Мирослав..
Всяко българско училище в чужбина има своята история, а тази на училище "Родна стряха" в Кипър започва през 2015 година. В основите му е вградена мечтата на един български учител – когато един ден българските деца решат да се завърнат в родината си,..
В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български..
Българо-американската културна асоциация “Роса” в Атланта покани сънародниците ни да отбележат Великден днес от 13,00 ч. местно време на адрес..
Българската културна и социална асоциация “Родина” в Сидни организира днес, 21 април, великденски пикник, който ще се състои от 11,00 ч. местно време в..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще награди днес победителите в 32-рия детски великденски фестивал в сръбския град Босилеград. Децата..