В турския град Бурса живеят много от българските изселници. Мелтун Кадъоглу е един от тях – преди 35 години напуска страната ни, където е завършил Музикалната академия в Пловдив. Бил е диригент на Симфонични оркестри в Адана и Бурса, но сега е пенсионер и ръководи хор от български изселници, наречен "Севги" (Обич).
Мелтун ни разказва, че е отишъл с цялото си семейство да упражни правото си на глас, както прави на всички български избори. Понякога си идва в България, за да гласува в родното Ардино, но сега е подал гласа си в секцията в Българското консулство в Бурса.
Споделя пред Радио България, че гласува с надежда да се оправи положението в страната ни и да се подобри животът на хората. Надява се гласът му да допринесе и за мира на континента – “хората да живеят като братя”.
“Гласувахме както винаги – всички права да се спазват в България и за мир в отношенията между всички страни и в Европа. Аз гласувах в консулството, имаше опашка. В училищата също има разкрити секции, в почтивсичкиквартали на града. Така че хората, като изселници от България и отговорни по отношение на гласуването подължават да гласуват- по-слабо в сутрешните часове, но следобед мисля, че повече ще отидат да гласуват. Надеждите са да се оправи животът на хората и в България турците и българите да може да живеем като братя, както живееха до 1984 година. След това имаше малко грешна политика, обаче от 90-те години насам, тази политика тръгна на хубаво – изселниците дружат с приятелитеси от България, запазват си къщите. Чакаме нататък нашите деца и внуци да продължат приятелството между двете страни” – казва Мелтун Кадъоглу пред колегата ни от турска редакция на Радио България Шевкие Чакър.
В Турция по традиция има най-много разкрити избирателни секции – 166, 41 от които в град Бурса.
Вижте още:
С голям концерт възпитаниците на Българското неделно училище "Пейо Яворов" в Брюксел ще отбележат завършването на учебната година и най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на ХХ век и постъпва в Софийската опера. Танцува и в трупата за модерен балет "Арабеск". През 1988 г...
"Среща с българската култура в Атина" ще се състои на 16 май, петък, в Европейския център в гръцката столица. По време на събитието ще бъдат представени самостоятелната изложба на IOTOFF "Пакети Енергия – Свят от Събития, Не от Неща", както и..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на..
С голям концерт възпитаниците на Българското неделно училище "Пейо Яворов" в Брюксел ще отбележат завършването на учебната година и най-българския..