Много ниска е била активността сред българите, живеещи в столицата на Великобритания, това съобщи за Радио България Светлана Канева, председател на изборната секция "Лутън" в английската столица. Тя обобщава впечатленията и на свои колеги от още 4 района в Лондон, в които гласуват живеещите там сънародници. Според хората в секционните комисии, които за шести път организират избори във Великобритания, има голямо разхищение на държавни пари при командироването на служители от София, с което на практика се подкопава и доверието към хората на местна почва.
"Сработихме се с държавните служители, които изпратиха от България. Те са обучени и много добре подготвени, но вместо това ние си имаме координатори, назначени съвместно с посолството на България в Лондон" – изказва общото мнение на хората в секционните комисии Светлана Канева:
"Това е най-тъжното в момента, което витае в нашите социални групи – че се разхищават пари и се изпращат правителствени самолети и командировани хора, за да помагат за изборите. До този момент всички сме си избирали координатор от посолството и сме доказали, че във всички секции във Великобритания работят много отговорни и добре организирани хора. Аз също съм била държавен представител и до този момент никога не сме допускали грешки или някакви нарушения. Напротив, решавали сме всички възникнали проблеми около организацията и провеждането на различни избори. Затова и си задаваме въпроса – защо България харчи толкова пари, за да изпраща командировани служители на места, където няма проблем с провеждането на избори. И този път нищо по-различно от партийните назначения, които сме виждали и преди. Нищо не се промени и пак се назначаваха и сменяха хора в последния момент. Сред тях са и много неграмотни хора. Имаше и проблеми с печатите в секциите, така че трябва след изборите ние, доброволците от българската общност във Великобритания, да си направим документ, за да може да се чуе нашият глас относно избирателния процес. Искаме той да стигне и до парламента в София. Тъжно е, че пак има хора, които не знаят и да пишат на български, а участват в избирателните комисии."
Като цяло българите в Лондон са доволни, че отново гласуват за български парламент, макар и да им беше отнето правото да избират и българските представители в Парламента на Европа. Те смятат, че от решаването на общностните проблеми зависи до голяма степен и животът на хората в България.
"Трябва вече да се помисли и за улесняване на самия процес, за да могат хората да гласуват независимо в коя точка на света се намират"– казва още Светлана Канева от Великобритания:
"Трябва да се направи гласуване по електронен път и силно се надявам, че един ден ще се промени законът. То ще стане, ако не за нас, то за нашите деца! Това провеждане на избори с урни и бюлетини изисква много средства от България, при положение, че всичко може да е много по-бързо и лесно и всеки един наш гражданин ще може да гласува, без да се налага да пътува с часове до избирателните секции.“
Снимки: БГНЕС
Генералният консул на България във Валенсия Надя Кръстева участва в спешна работна среща на Управителния съвет на консулския корпус, акредитиран във Валенсия. Срещата на 4 ноември бе организирана от Пабло Бросета – автономен секретар на регионалното..
Зам.-председателят на парламента на Северна Македония Весна Бендевска е внесла до прокуратурата в Битоля сигнал, че българският културен клуб "Иван Михайлов" в града продължава да функционира, въпреки заличаването му от централния регистър, съобщи..
На 2 ноември, в сградата на Европейския съюз на площад "Венеция" в Рим бе представен филмът "Усещане за принадлежност" на режисьорката Ирена Даскалова и по идея на Венета Ненкова, създател на неделното училище "Асен и Илия Пейкови" в италианската..
Изложба с живопис и скулптура на българския творец Андрей Лекарски ще бъде открита на 21 ноември от 19.00 часа, в посолството ни в Лондон, Великобритания..
Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г...