Общо 37 българчета от 15 неделни училища в чужбина се състезаваха на VIII международен конкурс по четене на български език за ученици от първи и втори клас в чужбина "Аз БукиВеди". Събитието се състоя на 8 юни 2024 г. в сградата на спортен клуб Кеселхаймв германския град Кобленц, където домакините от Българското училище "Буквар" посрещнаха гости и участници от Германия, Англия, Италия и Франция.
По традиция конкурсът и тази година се проведе в три кръга. В I-ви кръг децата четоха познат текст от читанката за първи или за втори клас, във II кръг те се пробваха на непознат текст – проза, а най-добре представилите се участници бяха допуснати до III кръг, където трябваше да четат допълнителни текстове в мерена реч.
Децата бяха много развълнувани, защото всяко от тях се бе подготвяло месеци наред за участието си в конкурса, твърдят организаторите и уточняват, че награди, подаръци и грамоти за "Пазител на буквите" са получили всички деца, които се представиха в конкурса, "защото те наистина са такива".
Статуетката за най-млад състезател в категория Първи клас получи Мелиса Иванова от гр. Озуестри и Шрюсбъри (Англия), а за 2. клас – Инес Фламент от парижкото неделно училище "Кирил и Методий".
Като "Властелин на буквите" бяха титуловани Михаела Рахнева – първокласничка в БУ "Васил Левски", гр. Лийдс (Англия) и второкласничката Ана Добрева от БНУ "КнязБорис I", град Ахен (Германия).
Най-големите награди – Цар или Царица на буквите – се връчват на победителите в надпреварата. Тази година имаше две царици, тъй като с уменията си по четене на български език победата заслужиха Габриела Хинкова(1.клас) от БНУ "Аз Буки Веди" в Кьолн, и Сияна Ломе (2.клас) отучилище "Кирил и Методий" в Париж.
Диана Попова, Генерален Консул на България във Франкфурт на Майн, под чийто патронаж се проведе Конкурсът, връчи още четири специални награди за отлично представяне – "Буквознайко". Първокласниците, които ги заслужиха са Калоян Иванов от БУ "Св. св.Кирил и Методий" – гр. Регенсбург, Щраубинг и Амира Зенелдин от училище"Ян Бибиян" в гр. Мюнстер.Титла "Буквознайко" от втори клас взеха Калина Андонова от българското школо в Хамбург и Рая Росен Колев от училище "Ян Бибиян" в гр. Мюнстер, Германия.
Росица Байрактарски и основателите на Конкурса от БНУ "Аз Буки Веди", Кьолн наградиха още четири деца с медали "Аз Буки Веди". Това са второкласниците Георги Георгиев от Есен и Йолина Божинова от Рим, както и първокласниците Даниел Петров от Ахен и Ирена Байчева от Дортмунд. Честито на всички деца и техните преподаватели!
Вече е ясно кои училища ще бъдат домакини на конкурса по четене на български език в следващите две години. Статуетката за домакинство – "Перото на знанието" – отпътува към Лондон и училище"Чучулига", на което конкурсът ще гостува през 2025 г. Жребий определи през 2026 г. състезанието по четене да се организира от училище "Кирил и Методий" в Париж.
Конкурсът по четене"Аз Буки Веди“ е родителска инициатива, възникнала и осъществена за първи път през учебната 2010/2011 г. в БНУ „Аз Буки Веди“ – гр. Кьолн. В състезанието участват деца от български произход, които посещаватофициалните училища на територията на страните в Европа, и които допълнително посещават класно или индивидуално обучение по роден (български) език.
Осмото издание на международния конкурс по четене на български се проведе с финансовото съдействие на Министерството на образованието и науката в Република България и в партньорство с Изпълнителната агенция за българите в чужбина и издателство "Просвета". Медийни партньори са в."Аз-буки", БТА, БНР, радио "Татковина".
Снимки: Facebook /VIII Международен конкурс по четене на български език "Аз Буки Веди", Деяна Желева, БУ „Буквар“, Кобленц
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..