Държавният хуманитарен университет в украинския град Измаил подготвя откриването на Институт по българистика – това съобщи ректорът проф. д-р Ярослав Кичук. По думите му, университетската общност отделя голямо внимание за развитието на етническата българска общност в Украйна. "Трябва да бъде разработена една действена стратегия за развитието и подкрепата на тази общност, включително и чрез медиите", добави той пред участниците в 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Третият дискусионен панел от форума се проведе в Измаил и бе на тема "Науката и университетите в българските медии".
"Нашият университет е благодарен и на българското правителство, и на българското общество за подкрепата, която дава на Украйна в толкова тежко за страната време. Ние ценим тази подкрепа", каза проф. д-р Ярослав Кичук. Благодарни сме за подкрепата от страна на българските медии, и конкретно на представителите на тези медии, които са тук и посещават нашите събития, добави той, цитиран от БТА.
В района на Измаил живеят много националности, една от които е българската етническа общност, наброяваща повече от 150 000 души. "Ако сметнем и роднините им, жителите стават още повече", каза проф. Кичук. Ръководеното от него учебно заведение чества 85 години от основаването си, а повече от 25 години съществува специалността "Българска филология", която подготвя специалисти за региона.
В днешните условия на руска инвазия тази специалност се подлага на големи изпитания и трябва да се полагат големи усилия да бъде съхранена и да се развива, обясни още ректорът на Измаилския държавен хуманитарен университет. В подкрепа на усилията специалността да бъде съхранена е и идеята за създаване на Институт по българистика.
"Ние сме благодарни за това, че идеята за действения консорциум се поддържа и полагаме много усилия той да бъде създаден и да работи редовно. Този консорциум ще сътрудничи с медиите и ние се обръщаме към нашите правителства да бъде подкрепена тази инициатива" - посочи проф. д-р Ярослав Кичук.
По думите му, подготовката, която предлагат българските университети ще помогне на младите хора от Украйна да допринесат за развитието на обществото и пътя му към присъединяване към ЕС. "В крайна сметка, войната ще свърши и Украйна трябва да започне да се развива, да просперира в следващите години, и това е нашият дълг‘‘, поясни проф. Вълчев. Той обясни, че напоследък е факт тенденция за омаловажаване на българското висше образование, която с помощта на медиите трябва да бъде обърната в противоположна посока.
"Много се радвам на тези срещи с българската общност в различните места, където сме били, и за техните представители, специално в Софийския университет. Те действително ни показват, че леко трябва да се отрезвим като общество", коментира ректорът на СУ. Той отбеляза, че е необходимо да се намерят най-адекватните мерки, чрез които да бъде променена средата в по-позитивна посока от гледна точка на развитието на младите – сложен, труден процес, по който българското висше образование работи интензивно: "Да намериш ключ към душите и съзнанието на младите хора означава да имаш визия за бъдещето", отбеляза проф. Вълчев.
Българските университети са добре познати в Украйна, отбеляза заместник-генералният директор на БТА Евгения Друмева, която бе модератор на панела. По думите ѝ, българската делегация се е срещнала с хора от Украйна, чиито деца, братя, сестри учат в университети у нас, както и с ученици от Болградската гимназия „Георги С. Раковски“, които мечтаят да учат в български висши учебни заведения.
Трийсет и три родни винопроизводители представят страната ни на Международното изложение за вино и спиртни напитки "Провайн 2025" в Дюселдорф, Германия. При откриването на българския щанд зам.-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев..
Българският фолклорен клуб "Мераклии" представи за пета поредна година пред лондонска публика инициативата "Хоро да е, в Лондон да е". Театър "Милфийлд" в Северен Лондон отново се оказа тесен за любителите на нашия фолклор и традиции, предаде..
Звън на хлопки и чанове и тайнственият танц на кукерите със страшните маски и причудливи костюми изпълниха двора на българската църква “Свети Георги” в град Одрин. Разнесоха се пожелания за здраве, благополучие и берекет. Така децата от..
За 32-ри път Великденският детски фестивал ще събере българчета от различни държави в сръбския Босилеград, за да могат не само да покажат майсторството..
Среща-разговор с Любов Миронова - един от съвременните визионери за промяна в образователната система и за изграждане на устойчивост и хармония с..
От 15 до 17 април легендата на българския и световния футбол Христо Стоичков ще бъде на първата си официална визита в Молдова, предаде БТА. Програмата му..