Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 22 юни отбелязваме Деня на българския фолклор

Снимка: архив, БГНЕС

Днес отбелязваме Деня на българския фолклор. Той е обявен през 2019 г. от Министерството на културата по идея на фолклорния ансамбъл „Чинари“ с подкрепата на "Мистерията на българските гласове", перкусиониста Стоян Янкулов - Стунджи, "101 каба гайди" и др. "Пазете българската традиция и я предавайте на поколенията! В българския фолклор е събрана мъдростта на хилядолетната ни история, в която се преплитат минало, настояще и бъдеще", призовават от "Чинари". С шестте си фолклорни области - Шопска, Тракийска, Родопска, Пиринска, Добруджанска и Северняшка, към които някои изследователи добавят още една - Странджанската, всяка със свои характерни танци, народни костюми и шевици, България се гордее с богатото си фолклорно наследство.
Тази вечер в НДК от 19.00 ч. по случай Деня на българския фолклор ще се проведе танцов спектакъл - национален конкурс за самодейни фолклорни танцови ансамбли и състави с изпълнители на възраст от 13 до 18 г. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Книги на български автори влязоха в литературни класации в Словения

Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..

публикувано на 06.01.25 в 23:09

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25