Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делян Пеевски:

Няма да останем безучастни към отказа на РСМ да впише българите в Конституцията

Снимка: dps.bg

“Новоизбраният премиер на РСМ избра конфронтацията и погазването на европейските принципи и от най-високата парламентарна трибуна даде заявка, че смята да отклони държавата от нейния евроатлантически път с думи, проповядващи вражда и омраза срещу европейска България.” Тази позиция на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски разпространи пресцентърът на партията му.

Делян Пеевски изтъква, че арогантно декларираният отказ от изпълнение на договора с България, изискващ включването на нашите сънародници в Конституцията с промени в основния закон, е грубо нарушение на процеса на интеграция на Северна Македония в ЕС. Той добавя, че страната ни няма да остане безучастна към тази поредна провокация.

“Очаквам всички депутати от българския парламент и български депутати в Европейския парламент, независимо от партийната им принадлежност, да не подминават с невнимание тези будещи тревога процеси в съседната ни държава”, заявява съпредседателят на ДПС.

Реакцията на Пеевски е следствие от изказването на Християн Мицкоски, напавено след поемането на поста премиер на Северна Македония. Мицкоски заяви, че промените в Конституцията, с които българите трябва да бъдат вписани в нея, няма да бъдат приети, докато той е на поста.
По-късно, в интервю за ТВ 24 новоизбраният премиер на югозападната ни съседка заяви, че ще подкрепи Договора за приятелство и добросъседство с България "за всичко, което е полезно". Той

коментира, че преговорната рамка на Европейския съюз може да бъде променена, ако има желание и политическа воля за това. Пред изданието Мицкоски също така заявява, че е готов за диалог с новото българско правителство за намиране на евентуално решение по въпроса. Що се отнася до вписването на българите в конституцията на Северна Македония, което е условие за начало на преговорите за членство в Европесия съюз, Мицкоски поясни, че очаква предвидливост по процеса на евроинтеграция на страната му.

ЕС очаква от Северна Македония да промени своята конституция, заяви говорителката на Европейската комисия Ана Писонеро. Тя бе помолена да коментира думите на новия премиер на страната Християн Мицкоски, че той не е склонен към промените в конституцията, в която българите трябва да бъдат вписани като държавнотворна народност – съобщава кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова.
"Мисля, че посланието е твърде ясно. Северна Македония трябва да се възползва максимално от инерцията, за да направи решителен напредък по пътя си към ЕС. Мисля, че ви е добре известно, че от Европейския съвет бяха напълно ясни какво очакват от нея. И това очевидно се отнася и за промените в конституцията. Тя се ангажира да го направи, за да може да тръгне към ЕС“, посочи говорителят на ЕК.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Трети неуспешен опит за избор на председател на НС

Народните представители направиха трети неуспешен опит да изберат свой председател. Политическите сили отново издигнаха пет кандидатури – от тях само “Има такъв народ” смени своето предложение, номинирайки най-възрастния депутат и свой член Силви..

публикувано на 15.11.24 в 14:40

БСП и "Възраждане" искат лица с двойно гражданство да не са народни представители

"БСП-Обединена левица" и "Възраждане" са събрали 55 подписа за сезиране на Конституционния съд за връщане на правата на президента за съставянето на служебните кабинети. Това каза Борислав Гуцанов от "БСП-Обединена левица" на съвместен брифинг с..

публикувано на 15.11.24 в 11:16

По съседски: Събития с балкански адрес

Атина ще модернизира гръцката армия до 2030 г. Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас представи пред партиите в парламента плана за промени в армията. Реформите ще обхванат и трите рода войски. До 2030 г. ще бъдат закрити 33..

публикувано на 15.11.24 в 09:45