Един от водещите сектори по ръст на заплати и интерес от страна на търсещите работа в България е този на високите технологии. И докато преди пандемията са били наемани всякакви специалисти без оглед на тяхната практическа подготовка и квалификация, то сега предимство имат хората с по-добра диплома и повече практика.
Около 25% по-малко са предложенията за работа в IT сектора, спрямо същия период на миналата година – констатират компаниите за подбор на кадри. За хората, които тепърва навлизат в тази сфера и желаят да се реализират, в момента е по-голямо предизвикателство да открият достатъчно позиции или да се реализират бързо, но тук не става дума за безработица или невъзможност на хората да работят в IT сектора, а за по-слабо предлагане и по-малко разнообразие от възможности. Факт е, че в момента няма квалифициран IT специалист, който да остане без работа и да не може да си намери друга.
"Това е третата по-съществена криза в този сектор, а когато започнах работа през 2002 г. това беше краят на т.нар. "dot.com" балона в началото на века" – казва Емил Танев, управляващ партньор и съдружник в на компания за подбор на персонал в ИТ сектора.
"В България тогава кризата не се усещаше по никакъв начин, а проблемът беше свързан с рязко наемане на много хора в сектора, което се случи основно в САЩ. Огромният брой инвеститори доведе до голямо разочарование в началото на м.в. и много голям отлив на инвестиции в сектора. Нещо, което ние разбрахме основно от медиите, тъй като по това време у нас това беше изключително млада сфера. Статистиката тогава показа, че у нас са били заети по-малко от 30 хил. специалисти, а сега говорим за над 150 хиляди. При кризата през 2008 – 2011 г. също имаше известно забавяне, но поради факта, че по това време заплатите в България бяха значително по-различни от тези в Западна Европа и в САЩ, секторът не пострада чак толкова. Много от позициите, които се съкращаваха в Западна Европа и в САЩ бяха актуални в България, така че това явление имаше дори позитивен ефект върху днешния сектор. Това, което виждаме сега е нещо ново за нас. Виждаме масови освобождавания на кадри, но това води само до забавяне, а не до някакъв крах. С това често се спекулира напоследък – говори се за крах, за огромен спад, което не отразява реалността" – казва Емил Танев.
Една от характеристиките на IT сектора е, че се изисква практика в голяма част от работата. За да се израсне сериозно в кариерата е необходима и теоретична подготовка, правилно образование и т.н. Но много хора влизат в сектора, преквалифицирайки се от близки специалности, примерно математика, геодезия, включително и хуманитарни специалности.
"Много хора влизат в сектора, защото имат интерес, защото получават свобода и възможност за гъвкава работа" – обяснява Емил Танев:
"През последните няколко месеца направихме едно проучване на пазара с цел да разберем в дълбочина тенденциите, както и да подпомогнем процесите на собствените си клиенти с тези данни. Установихме, че от близо 200 анкетирани компании, в 44% от тях продължават да наемат нови кадри ежемесечно, което говори за сравнително здрав сектор. Това не са темповете отпреди 2-3 години, но има наемане на работници и това е плодотворна тенденция. Поради факта, че гладът за кадри през последните години беше огромен, секторът привлече много хора, които се преквалифицираха и това се отрази позитивно. Поради бума в онлайн пазаруването, по време на пандемията и малко след нея, това изискваше много голяма инфраструктура, имаше свръх наемане на хора и много компании се презастраховаха, наемайки повече от необходимите им хора. Това доведе до отлив сега, заради тези, които са били наети в повече. Това прави нещата доста по-трудни за хората с по-малко опит и за онези, които искат сега да придобият квалификация."
Международната рейтингова агенция “Фич Рейтингс” потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута BBB с положителна перспектива, съобщиха от финансовото министерство. Положителната перспектива отразява изгледите на..
Тайвански технологичен гигант преговаря за изграждането на голяма производствена база на територията на Тракия икономическа зона край Пловдив. Това съобщи министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, който се запозна с хода на..
България е на 52-ро място по икономическа свобода в света за 2024 г., показва последното проучване на канадския институт "Фрейзър", съобщават от Института за пазарна икономика (ИПИ). Проучването измерва степента на икономическа свобода в 165..
В Пекин беше подписан Меморандум за сътрудничество между сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Шънджънския политехнически университет (Shenzhen..