Дванайсетокласници от Първа българска гимназия в Париж пуснаха документално филмче, в което разказват свои истории от годините, прекарани в българското школо. Филмът, озаглавен "Нашата история. Съботна глътка България" е създаден от едно момиче и пет момчета – абитуриенти на Първа българска гимназия във френската столица. Идеята е на преподавателката им Румяна Шибилева.
В края на филмаабитуриентите от Випуск 2024 отбелязват, че „макар да ни е тъжно днес, тези години, така бързо отминали, ще останат едни от най-светлите в нашето съзнание“.
Училището в Париж е част от асоциацията „Български език – език европейски“, учредена през 2006 г., съгласно френското законодателство, отнасящо се до дружествата с нестопанска цел. Здачата и на асоциацията, и на училището е да разпространявата българския език и българската култура във Франция.
През ноември 2006 г. е открито училище „Кирил и Методий“, през септември 2007 г. детската градина „Зайченцето бяло“, а през септември 2016 г. се обособява и „Първа българска гимназия в Париж“, за да отговори по най-адекватен начин на нуждите на учениците. По същата причина училището започва да прави опити за дистанционно обучение още през 2012 год., а през 2013 открива първите си изцяло онлайн паралелки. През октомври 2016 г. открива училище в гр. Тулуза, за да подкрепи усилията на местната българска общност за създаване на образователна структура. През септември 2020 год. открива клон в гр. Лил.
Снимка: Фейсбук страница на БУ "Кирил и Методий" - Париж
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..