Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София се открива годишната конференция на АБУЧ

Форумът се провежда от 22 до 24 юли в София и Благоевград

Снимка: АБУЧ

Близо 60 представители на български училища зад граница, университетски преподаватели и експерти в областта на образованието ще вземат участие в годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), която се открива в София на 22 юли и продължава в Благоевград до 24 юли.

Водосвет за здраве ще отслужи в началото на срещата Негово Преосвещенство епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод.  

В първия ден от форума, който през 2024 г. преминава под мотото „Образованието като грижа и ценност“, асоциацията отчита дейността си и връчва годишните си отличия на най-активните и креативни български образователни институции и преподаватели в чужбина. 

Очаква се приветствия към участниците да отправят вицепрезидентът Илияна Йотова и министърът на образованието проф. Галин Цоков. Ще бъдат представени дейностите на Министерството на образованието и науката, насочени към българските училища зад граница, а също – реализираните проекти по Националната програма "Неразказаните истории на българите". Предвидено е и представяне на адаптираната версия на романа "Под игото" за българчета зад граница на актьора Руси Чанев.

В края на първия ден делегатите в годишната конференция ще проведат и Общо събрание.

Годишна конференция на АБУЧ - 2023

През следващите дни от проявата, в базата на ЮЗУ "Неофит Рилски" в благоевградския кв. Бачиново, участниците ще се включат в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в два тематични кръга - "Литературният текст в началния етап: предизвикателства в разбирането" и "Говоря, чета на глас, разбирам: фонетични и интонационни упражнения в услуга на проговарянето/говоренето на български език".

Асоциацията на българските училища в чужбина има повече от 250 членове, развиващи просветна дейност в Европа, Азия, Северна Америка, Южна Америка, Африка, Австралия. Организацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България, популяризира българския език и култура, изпълнява и важната роля да отстоява правата на училищата пред българската държава, както и да спомага за изработването на специализирани програми и методики за обучение по български език в чужбина и да инициира законодателни промени.

Снимки: МОН и АБУЧ

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Оценките за българския ресор в ЕК - от удовлетворение до разочарование

Българският еврокомисар Екатерина Захариева получава ресор "Стартиращи предприятия, изследвания и иновации" в следващата Европейска комисия. Това обяви днес председателката на комисията Урсула фон дер Лайен в Европейския парламент. По-късно в кратко..

публикувано на 17.09.24 в 16:57

Екатерина Захариева ще е еврокомисар за стартъпи, научни изследвания и иновации

Издигнатата от ГЕРБ-СДС за еврокомисар от България Екатерина Захариева получава ресор стартъпи, научни изследвания и иновации. Председателят на Еврокомисията (ЕК) Урсула фон дер Лайен представи ресорите на новите комисари. "Науката и технологиите трябва..

публикувано на 17.09.24 в 13:28

В деня на София столичният кмет призова политическите сили към примирение

Днес отбелязваме празника на нашата столица – град с история, изпълнена със значими моменти, град, който винаги е бил в сърцето на България. София не е просто географско място – тя е символ на духовност, култура и напредък. Това заяви кметът на София..

публикувано на 17.09.24 в 12:42