Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Награждават българчета зад граница - победители в конкурсите за литература, рисуване и пеене на ИАБЧ

"Коренът е нашият живот и връзката с родината ни…"

Първа награда: Александра Тихов, 9 г.- Училище „Българче“, Лондон – Великобритания / Рилски манастир
Снимка: ИАБЧ

На 7 август в Националния дворец на децата в София е тържествената церемония за награждаване на отличените участници в ежегодните издания на творческите конкурси за деца от българските общности по света, организирани от Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ). На тържеството ще присъстват над 30 деца от повече от 10 държави, учители и директори на български училища в чужбина. Поканени са видни творци, представители на държавните институции, неправителствените организации, дипломатическите мисии и медиите, поясняват от ИАБЧ.

Традиционно българчетата зад граница бяха провокирани да изявят своите творчески заложби чрез рисунки, музикални изпълнения или литературни творби, като водещата тема на конкурсите тази година беше "Моят корен български".

"Темата вдъхнови децата дотолкова, че те създадоха великолепни творби, както прозрачни, така и поетични" – пояснява Лили Спасова, главен експерт в ИАБЧ, която отговаря за провеждането на конкурса с най-дългогодишна история – този за литература на името на Стефан  Гечев. В неговото 28-мо издание тази година са се включили 352 българчета от 18 държави.

"В творбите има много носталгия, но и много надежда, особено в произведенията на по-големите ученици от Турция, Чехия, Великобритания, Канада, Германия" – казва ни Лили Спасова.

"Получихме стихотворения, посветени на България, на различни български народни обичаи, специфични празници и особености. В прозата преобладават разкази, свързани с проучване на родовите корени, дори цели родословни дърва, които разказват за историята на семейството и известни исторически личности. Самите литературни творби могат да послужат и като исторически източник за научаване на нещо ново, защото, четейки ги, ти разбираш, че корените на това дете са свързани с известна българска балерина, или известен български революционер, или как неговият прапрапрадядо е помагал на Левски. Получихме и много приказки. Всъщност, голямата награда за категория приказки отива към Център "Медия", село Вайсал в Украйна."

Трета награда: Сияна Алексиева  9 г. - Българско училище „Азбукарче“ – гр. Глазгоу, Шотландия / Розобер

Най-младият конкурс за деца на ИАБЧ е този за музикално изпълнение, като много от призьорите ще зарадват с изпълненията си гостите на тържествената церемония по награждаване на отличените в София. "В 15-ото издание на нашия конкурс "Любка Рондова" имаше над 100 индивидуални изпълнения, както и 380 деца, включени в групи и ансамбли" – обобщава отговорникът за проявата от ИАБЧ, главен експерт Ива Крумова

"Заданието беше да получим творби, които показват откъде в България е коренът на детето. Някои от тях са родени тук, а други са родени в чужбина, но все пак техните родители, баби, дядовци са от някой край в България и по този начин искахме да ги стимулираме да получим песни от различни фолклорни области. Имаше и изненади, песни, които аз не бях чувала и това наистина беше ценното от тазгодишния конкурс."

Сред открояващите се изпълнения Ива Крумова посочи малките певци от училище "Българче" в Дубай, които ще получат специална награда за вокална школа, Български фолклорен хор "Магия" от Лондон, както и носителите на Гран При тази година – вокално трио "Конопушки" от Украйна.

"Радваме се, че нашият конкурс може би стимулира развитието на тези музикални и художествени школи в различните училища в чужбина – посочва Ива Крумова при гостуването си в предаването "България днес" на Радио България. В конкурса тази година с музикални изпълнения са се включили българчета от 21 държави: – "Имахме участие тази година от Великобритания, Чешката република, Германия, Украйна, Румъния, Гърция, Молдова, Испания, Швеция, Турция, Обединените арабски емирства, Италия, Унгария, Белгия, Канада, Кипър, Франция, Швейцария, Сърбия, Шотландия... Общо взето доста и от различни континенти и това е чудесно. Гран при отива при вокално трио "Конопушки". Това са 3 момичета, в категорията от 11 до 14-годишна възраст, пеят страхотно акапелно на 3 гласа, а "конопушки" всъщност означава "лунички" - тези, които имаме по лицето. Вероятно и момиченцата имат такива – ще ги видим на 7 август, когато ще дойдат специално да си получат наградата и да изпълнят на живо своята прекрасна песен."

Разходка из цяла България ще ни предложи изложбата с детски рисунки, която по традиция ще бъде открита на официалното събитие в Националния дворец на децата.

За 23-ото издание на конкурса за рисунка са пристигнали над 400 творби от 18 държави, научаваме от координатора на проявата Пепи Тенчева, главен експерт в ИАБЧ. Българските забележителности са истинско вдъхновение за малките художници – най-много рисунки има на Рилския и Бачковския манастири, Мадарския конник, Черно море…

Специална награда за техника и прецизност: Виктория Тащи, 17 г. - Български културно- просветен център „Аз Буки Веди“ – гр. Болград, Украйна / Бачковски манастир

"Децата рисуват с огромно желание. Има определени места от определени държави, дори училища, в които влагат много в това, което правят школите им са добри, преподавателите също. Естествено, както всяка гдина, има много силно присъствие на творби от Украйнаот различни места и различни училища. От Чехия за поредна годна са много активни, много силни рисунки по темата дойдоха и от Турция. Имахме и включване от Мексико индивидуално на детенце, което също взе награда с рисунка на кукер.На събитието в София лично ще присъстват над 20 деца от отличените в конкурса за рисунка. Там, където децата няма да могат да дойдат, ще дойде учител или представител от училището да вземе наградите", пояснява Пепи Тенчева.

Втора награда: Нил Чобан, 10 г. - БНУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Истанбул, Турция / Мадарски конник

На сайта на Изпълнителната агенция за българите в чужбина е публикувана информация за класираните участници в конкурсните прояви през 2024 година, но откъс от творбата "Като Гранитския дъб" на Мартин Тодоров от българското училище в Истанбул показва как темата за българския корен е била интерпретирана:

"Ветрове може да обрулят листата, бури да прекършат клоните, огньове да изпепелят стволовете. Но корените, ако здраво са се прихванали към земята, върху която е покълнало семето им, остават невредими. И след време отново прокарват нови клонки и листа.

Затова чедо, не забравяй своите корени! Защото коренът е нашият живот и връзката с родината ни.

А Родината е като майката – единствена и свята.

Слушам старият дъб и гордост и любов изпълва гърдите ми.

Горд съм, че съм частица от такъв смел и непримирим народ. Горд съм, че съм син на България.

Не знам съдбата какво ми е отредила – да се завърна в своята родина, или да остана далеч от нея в чужбина? Но със сигурност знам едно – че където и да съм по света, по тайната пътечка, която свързва душата ми с моите корени, аз ще се завръщам там, където зората ме огряла за първи път. След мен моите потомци също ще се завръщат в нея. След тях, техните синове и дъщери. Знам, че моят български корен ще остане безсмъртен и вечен като Гранитския дъб."

На преден план: Лили Спасова и Пепи Тенчева, зад тях – Ива Крумова и Елена Каркаланова

Целия разговор с Ива Крумова, Пепи Тенчева и Лили Спасова, още творби и музикални изпълнения може да чуете в програмата ни "България днес" от 5 август.

Снимки: ИАБЧ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ученици от училище

Българското училище "Надежда" разказва неразказани френско-български истории

Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..

публикувано на 17.11.24 в 20:07

Български хирург е първият носител на наградата за трансплантации на Илинойския университет

Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..

публикувано на 16.11.24 в 23:09

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25