Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановен е мостът на Кольо Фичето в град Бяла

Снимка: БТА

След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. 

Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския вилает Мидхат паша. Изграждането на съоръжението се налага заради новото шосе, минаващо над река Янтра при Бяла, което свързвало главния град на Дунавският вилает – Русе, със столицата на Османската империя – Цариград.

За построяването му полският инженер Людмил Рола, който бил на служба при Мидхат паша, поискал 3 милиона гроша, а Колю Фичето, най-известният възрожденски майстор строител, се наел да го изгради за 700 000 гроша.

Мостът днес е възвърнал изцяло автентичния си облик, като са възстановени и известните скулптури на нимфа, грифон, лъв и лебед. Точно до него е разположен иновативен изложбен център, в който посетителите ще могат да се запознаят с живота на именития роден майстор Уста Кольо Фичето. Не пропускайте да се качите и на втория етаж, откъдето се разкрива изключителна гледка към моста и река Янтра.

Официалното откриване на обновения мост ще се състои на 23 август.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"България Ленд" – разходка през вековете в сърцето на Правец

На брега на градското езеро в Правец беше открит нов културно-исторически парк, който се простира на 14 декара. Атракцията "България Ленд" предлага уникална възможност да се запознаете с българското наследство, представено в умален мащаб. Има модели..

публикувано на 27.07.25 в 09:45

На глътка разстояние – винените маршрути на Североизтока

Ако си мислите, че Североизточна България е само плодородни житници и равнини, е време да зареете поглед към лозовите насаждения, които се простират на хиляди декари в района. Тук виното е част от ежедневието и културата на хората. Данните са..

публикувано на 16.07.25 в 11:45

Хераклея Синтика – древният град, свързващ природа и наука

" Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и ръководител на проекта "Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на архитектурните..

публикувано на 13.07.25 в 08:35