След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи.
Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския вилает Мидхат паша. Изграждането на съоръжението се налага заради новото шосе, минаващо над река Янтра при Бяла, което свързвало главния град на Дунавският вилает – Русе, със столицата на Османската империя – Цариград.
За построяването му полският инженер Людмил Рола, който бил на служба при Мидхат паша, поискал 3 милиона гроша, а Колю Фичето, най-известният възрожденски майстор строител, се наел да го изгради за 700 000 гроша.
Мостът днес е възвърнал изцяло автентичния си облик, като са възстановени и известните скулптури на нимфа, грифон, лъв и лебед. Точно до него е разположен иновативен изложбен център, в който посетителите ще могат да се запознаят с живота на именития роден майстор Уста Кольо Фичето. Не пропускайте да се качите и на втория етаж, откъдето се разкрива изключителна гледка към моста и река Янтра.
Официалното откриване на обновения мост ще се състои на 23 август.
" Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и ръководител на проекта "Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на архитектурните..
В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка" с хромирани решетки. В непосредствена близост пък..
Те се появяват на най-необичайните места – високо в планината или на морския бряг, под короните на дърветата или направо под звездното небе. Става дума за едно сравнително ново явление в българския туризъм – т.нар. глемпинги. Терминът идва от..
" Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и..