Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в София ще представи изкуство, спасено от войната в Украйна

Снимка: nationalgallery.bg

На изложба в Националната галерия - Двореца в София ще бъдат представени движими културни ценности (49 живописни произведения), собственост на Националния художествен музей на Украйна в гр. Киев и на музеите в градовете Днипро, Лвов, Полтава и Одеса. Произведенията са спасени от зоната на военните действия с помощта на колекционера Франческа Тисен-Борнмиса и инициираната от нея международна група "Музеи за Украйна". 

Украинското изкуство от края на XIX-началото на XX в. е от особен интерес за българската публика заради очевидните прилики в развитието на "модернизма" в двете страни. Произведенията са с много висока художествена стойност, като застрахователната им оценка е на стойност 10 985 000 евро.

На днешното си заседание Министерският съвет е взел решение да осигури държавна гаранция за временната експозиция, която ще премине под названието "В окото на бурята. Сецесион в Украйна".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 38

В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..

публикувано на 13.02.25 в 12:00
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната обсъжда в Брюксел дългосрочната подкрепа за Украйна

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..

публикувано на 13.02.25 в 06:35

Климатологът проф. Георги Рачев: Състоянието на въздуха ни прави равни

Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..

публикувано на 13.02.25 в 06:10