Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Снимка: БТА

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите нимфи - покровителки на минералните извори, съобщи за БНР доц. Димчо Момчилов, ръководител на проучванията.

"Засякохме нимфеума още миналата година в периферията и сега започнахме неговото разкриване", обясни той. Край култовия фонтан археолозите откриват много антична керамика и монети от I и II в. В тази зона през лятото на 2022 г. бе открит и изключителен посветителски надпис на нимфите от края на І – началото на ІІ в.

Археолозите изследват и средновековен пласт, от който до момента за последните две години има установени пет жилища, част от църква и некропол, които се вместват в хронологическите граници ХІ-ХІІІ в., подплатени с голямо количество художествена керамика, монети и печати.

Археологическите проучвания на "Акве Калиде" се финансират от 2008 година и всяка година се разкриват все повече интересни исторически факти.


Вижте още:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Константинос Нихоритис за българските букви и светите братя Кирил и Методий

Проф. Константинос Нихоритис е учен, с когото свързваме най-много от откритите гръцки извори за делото на Кирил и Методий в световен мащаб. Изтъкнат старобългарист и богослов с многобройни публикации върху българската културна история и..

публикувано на 24.05.25 в 09:05

Църковен календар - 24 май 2025 г.

Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български празници, изразяващ желанието на българите за духовно възрастване, просвещение и църковна независимост...

публикувано на 24.05.25 в 06:00
Кодексът на братството в Райхенау

Кой е оставил надписа за Методий и неговите ученици в кондиката от Райхенау

В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий,  Лeo н , Игнатий,..

публикувано на 23.05.25 в 19:45