Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Находка ни връща във времето, когато праисторически животни са населявали Родопите

Снимка: Община Чепеларе

Зъб от пещерен лъв е открит при разкопки в пещерното обиталище “Чая” край Чепеларе, съобщи Марин Господинов, директор на местния Музей на родопския карст. По думите му, това е изключително ценна и рядка находка за страната ни, а за Родопите – единствена.

Според Марин Господинов точна датировка на този етап не може да се направи, но със сигурност откритието е на повече от стотина хиляди години. Намереният зъб от пещерен лъв свидетелства, че този хищник се е срещал на територията на Родопите и на тази надморска височина.

Става дума за отдавна изчезнал вид пещерни лъвове, които са населявали територията на Европа и България отпреди 370 хил. години до около 14 хил. години”, уточнява директорът на музея.

Лъвският зъб е намерен при финалния етап на разкопките в “Чая” през това лято, когато проучванията навлизат в дълбочина. Очакванията да бъдат открити доказателства за по-ранно обитаване на пещерата не се потвърждават, затова пък екипът попада на голямо количество находки, водещи към праисторически животни.

Намерили сме голямо количество костен материал в тези пластове, много е вероятно след обработването да излязат още части от това животно”, казва Марин Господинов.

Лъвският зъб и всички находки ще бъдат изложени в Музея на родопския карст догодина.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заради важността на турския пазар България изпрати аташе по туризма в Турция

Сериозният потенциал за развитието на туризма между България и Турция очертаха в Истанбул служебният министър на туризма Евтим Милошев и Хасан Екер, вицепрезидент на Асоциацията на турските туристически агенции по време на българо-турски туристически..

публикувано на 17.09.24 в 11:16

Почетоха Атанас и Любомир Далчеви с паметна плоча в Солун

Паметна плоча на Атанас и Любомир Далчеви беше открита в Солун по инициатива на Българската телеграфна агенция (БТА) и Генералното консулство на България в града. "България трябва да поставя знаци по света на места със следи от бележити българи", заяви..

публикувано на 17.09.24 в 11:13

С изложба в Букурещ ще отбележат два века от издаването там на Рибния буквар

Изложба "Петър Берон. 200 години от първото издание на "Рибния буквар"", първия модерен български буквар, отпечатан в Брашов през 1824 г., ще бъде открита на 17 септември от 18:00 ч. в Стъкления купол на библиотеката на Румънската академия, предаде за..

публикувано на 17.09.24 в 11:06