Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските светини в Истанбул вдъхновяват художници от България и Турция

4
Снимка: Facebook / Pavlina Bobotanova

Изложбеният салон на българската Екзархия в Истанбул през тези дни е превърнат в голямо интернационално художествено ателие, в което си дават среща осем творци от България и Турция. Събира ги артсимпозиумът "Времето е в нас" под патронажа на Генералното консулство на България в Истанбул и Фондация Българска екзархия в турския град.



"Традиция на нашите пленери, които започнахме преди седем години, е да популяризираме през погледа на творци от различни страни обекти, които са част от българската история, които са нашите светини", каза организаторът на събитието Павлина Копано, българска художничка, живееща в Истанбул. Тя добави, че в някои страни, включително и в Турция, малко се знае за тях – "че те принадлежат на българската общност в Истанбул, която макар и да е малобройна, почти невидима в огромния мегаполис, играе важна роля в опазването на българското културно историческо наследство".



По време на артпленера творците не само създават произведения на изкуството, но и осъществяват връзки помежду си, основа за бъдещи съвместни изяви.



Нарисуваните картини ще бъдат представени на изложба по случай Деня на народните будители.

Снимки: Facebook / Pavlina Bobotanova


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Мария Бакалова връчва Голямата награда на фестивала на Илия Алеков, представител на филма за България.

Филмовата драма "Лимонов" спечели голямата награда на “Синелибри“ в София

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..

публикувано на 27.10.24 в 18:48

Честваме 165 години от рождението на езиковеда Александър Балан

На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..

публикувано на 27.10.24 в 15:28
Кадър от документалния филм „Да летиш с плавници“

“Док-Арт-Фест” представя български документални филми в Берлин

Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..

публикувано на 27.10.24 в 11:33