Училищният звънец призова на 14 септември над 65 ученици и преподаватели в българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул. В Българската екзархия, където се помещава единственото българско училище в мегаполиса се проведе тържество за първия учебен ден. Гости бяха министърът на образованието и науката Галин Цоков и на туризма Евтим Милошев, генералният консул Васил Вълчев и консулът Радослава Кафеджийска, учители, много родители и близки.
„Живеем в многомилионен и мултикултурен град, в който съхранението на езика и българските традиции е основна задача. Осъществяваме я с подкрепата на българските институции, на спомоществователите и най-вече на нашите сърцати ученици и родители. На добър час!”, пожела директорката Павлина Копано.
„Вълнувам се, защото присъствам на първия учебен ден на едно от знаковите места, свързани с българската духовност, каквото е българската екзархия в Истанбул. Нашето министерство ще продължи да оказва активна подкрепа за българските училища зад граница, между които вашето училище като наследник на делото на Кирил и Методий заема достойно място”, заяви министър Цоков.Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...